روزنامه های کابل: شنبه، ۷ عقرب

حامد کرزی حق نشر عکس no credit
Image caption کرزی: خدا ناخواسته، اگر هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع می شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد

اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی خصوصی در پاکستان همچنان موضوع بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی در این گفتگو با تلویزیون "جیو"، که روز شنبه، ۳۰ میزان/مهر پخش شد، گفت: "خدا ناخواسته، اگر هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع می شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد."

روزنامه ماندگار نوشته که حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون خصوصی جیوی پاکستان مرتکب "اشتباهی" شد که "کل فضای چیدمان سیاسی او را برهم ریخت و از اوج اقتدار سیاسی به حضیض اشتباه دیپلماسی پایین آورد".

به نوشته این روزنامه، هرچند آقای کرزی در این گفتگو حرفهای تند و زننده ای هم در مورد پاکستان گفته است، اما به نظر نویسنده، حرفهایی هم در این مصاحبه گفته که سیاستمداران آمریکایی آنها را "ناامیدکننده" خوانده و هندیها "شگفت زده" شده اند.

ماندگار افزوده که "حتماً مشکلی در گفته های رئیس جمهوری افغانستان وجود دارد که سبب این همه تعجب و واکنشهای منفی در داخل و خارج از کشور شده است". نویسنده تاکید کرده که اصلا رهبران کشورها نباید دچار "تناقض گویی و بیان حرفهای غیرمسئولانه" شوند که فضای گفتمان سیاسی را مخدوش کند.

سرمقاله نویس ماندگار با این مقدمه سخنان آقای کرزی را "ناشیانه" خوانده و افزوده که او نباید در پاسخ به سوال یک خبرنگار طرفداری افغانستان را از پاکستان در وضعیت فرضی حمله آمریکا یا هند به پاکستان این گونه بیان کند و حتی اگر تعارفی بیش هم نباشد.

سنجر سهیل در مطلبی در هشت صبح طرح این موضوع که در صورت حمله آمریکا به پاکستان، افغانستان در کنار پاکستان خواهد ایستاد را قابل توجیه ندانسته، اما افزوده که بی انصافی خواهد بود اگر این مصاحبه کرزی را "یک سره خلاف منافع ملی و غرور ملی خود بدانیم".

صاحب امتیاز هشت صبح با تاکید بر این که نباید با توجه به بخشی از این گفتگو احساساتی شد، گزارشهای رسانه ها و واکنش پارلمان افغانستان در مورد اظهارات آقای کرزی را بیانگر "بی دقتی و بی انصافی" و مغایر محورهایی دانسته که رئیس جمهوری در کل این مصاحبه مطرح کرده است.

نویسنده معتقد است که هرچند آقای کرزی در این مصاحبه لحن "عاطفی" دارد، اما خواست و انتظارات مردم افغانستان از پاکستان را در این گفتگو مطرح کرده است و واقعیت هایی را هم بیان کرده که در اظهارات پیشین او کمتر سابقه داشته است.

روزنامه سروش ملت در سرمقاله خود پاکستان را "کشوری بیگانه که بی طرفی ظاهری" خود را در قضایای افغانستان حفظ کرده خوانده و افزوده حالا که سیاستمداران "سیاست ندان" افغانستان و موضوع مصالحه با پاکستان را مطرح کرده اند و جامعه بین المللی را معرکه را غبارآلود کرده است.

نویسنده افزوده "می پذیریم که پاکستان برای تخریب افغانستان تلاش کرده و آی اس آی از گروههای تروریستی و نظام متحجر طالبانی تا اکنون حمایت کرده است، اما جنگ علیه مردم و نظام افغاسنتان توسط طالبان رهبری می شود و آنها همشهریان رئیس جمهوری و برادران ناراضی او هستند".

سروش ملت پرسیده که اگر صلح با پاکستان محقق هم شود، "آیا پاکستان می تواند در پای سندی رسمی امضا کند و به چه دلیلی این سند را امضا کند؟ و آیا به دلیل این که افغانها با هم جنگ نکنند؟"

روزنامه افزوده که طالبان مثلا در میدان راه را می گیرند و شاهراه کابل-قندهار را بمبگذاری و رهبران قومی را ترور می کنند و مردم را "کافر" می دانند. نویسنده پرسیده که در صورت صلح با پاکستان، آیا این کشور طالبان را از ولایات افغانستان به خاک خود می برد و پرچم آنها را به سازمان ملل می سپارد؟

روزنامه دولتی انیس گسترش همکاریهای منطقه ای را پاسخ مناسب برای مشکلات موجود در منطقه دانسته و تاکید کرده که افزایش تحمل کشورهای منطقه نسبت به یک دیگر می تواند منجر به تامین ثبات کامل و زمینه ساز همزیستی مسالمت آمیز شود.

روزنامه بدون اشاره به کشور خاصی نوشته که جریانها و تحولات گذشته نشان داده است که تکیه بر "عناصر افراطی و به حاشیه راندن دیگران" جز آن که باعث افزایش تشنج در منطقه شود وزمینه را برای رقابت های ناسالم فراهم کند دیگر سودی ندارد.

انیس با اشاره به برگزاری کنفرانس استانبول ترکیه نوشته که حالا "ابتکار جدیدی" در همین زمینه در منطقه در حال اجرا است و در این کنفرانس هدف شرکت کنندگان تقویت همکاری های منطقه ای و گفتگو برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و کشورهای منطقه خواهد بود.

کنفرانس استانبول در اوائل ماه نوامبر با شرکت مقامهای کشورهای منطقه به میزبانی دولت ترکیه و با موضوع مسائل افغانستان برگزار خواهد شد. این کنفرانس "مقدمه ای" برای کنفرانس بزرگ دیگر در شهر بن آلمان خوانده شده که با شرکت مقامهای ۹۰ کشور در ماه دسامبر برگزار خواهد شد.

این روزنامه در ادامه تاکید کرده که موضوع تامین امنیت تنها به مسائل نظامی ربط ندارد، بلکه روابط اقتصادی و تجاری هم می تواند به تامین امنیت کمک کند و این امر در وضعیتی قابل تحقق است که از "عقل سلیم" استفاده شود و نه دست زدن به "جاه طلبی و امتیازطلبی".

آرمان ملی بر اهمیت کنفرانسهای استانبول و بن در آلمان تاکید کرده و نوشته که افغانستان باید در این دو کنفرانس برای آینده خود برنامه ریزی کند. روزنامه افزوده که تا زمان خروج نیروهای خارجی از کشور در سال ۲۰۱۴، باید برنامه ریزی شود تا کشور دچار مشکلات نشود.

به نظر نویسنده، پس از خروج نیروهای خارجی افغانستان با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و اگر برای خروج این نیروها پیش زمینه هایی در نظر گرفته نشود، این مشکلات بیشتر خواهد شد. آرمان ملی افزوده که به همین دلیل این دو کنفرانس برای افغانستان بسیار مهم هستند.

سرمقاله نویس آرمان ملی تاکید کرده که در این نشستها باید ادامه حمایت مالی جامعه بین المللی از افغانستان و نیروهای مسلح این کشور بررسی شود و اگر چنین حمایتی وجود نداشته باشد، افغانستان قادر به فعال نگهداشتن دولت کنونی نخواهد بود و این موضوع برای کل جهان خطرناک است.

به نظر این روزنامه، شرکت کنندگان نشست های استانبول و بن باید به افغانستان تضمین هایی را ارائه کنند تا این کشور با دلگرمی برای آینده خود برنامه ریزی کند و به مسائل امنیتی، بازسازی اقتصادی و ساختارهای سیاسی خود رسیدگی کند.

مطالب مرتبط