افغانستان با فرانسه 'سند همکاری درازمدت' امضا می کند

سرباز فرانسوی در کابل حق نشر عکس Getty
Image caption فرانسه پنجصد میلیون دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که بزودی یک سند همکاری درازمدت با فرانسه امضا می کند.

این سند که به گفته مقامات افغان، حداقل پنج سال اعتبار خواهد داشت، قرار است قبل از برگزاری اجلاس "استانبول" به تاریخ دوم ماه نوامبر امسال امضا شود.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران گفت که این سند، ادامه همکاری فرانسه با افغانستان را در بخشهای مختلف، از جمله امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی تضمین خواهد کرد.

آقای موسی‌زی گفت: "سند همکاری استراتژیک درازمدت با فرانسه، بخشی از تلاشهای دولت افغانستان برای تعریف بهتر روابط درازمدت با جامعه جهانی است که امیدوار هستیم بتواند در راستای تثبیت دستاوردهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی افغانستان در ده سال بعد از ختم برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی، موثر و مفید باشد."

سخنگوی وزارت خارجه گفت که امضای سند همکاری میان افغانستان و فرانسه، در تابستان امسال و در جریان سفر نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه به کابل از سوی آقای سارکوزی پیشنهاد شده بود.

او گفت که افغانستان امیدوار است این سند "بازتاب دهنده روابط دوستانه و تاریخی" دو کشور باشد.

فرانسه از متحدان اصلی جنگ علیه تروریسم در افغانستان بوده است و براساس آمار رسمی، پنجصد میلیون دلار را ظرف ده سال اخیر برای بازسازی افغانستان کمک کرده است.

سربازان این کشور هم اکنون در ولسوالی سروبی کابل و ولایت کاپیسا مستقر هستند، اما قرار است تعداد قابل ملاحظه ای از این سربازان، تا سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک کنند.

افغانستان به تازگی یک پیمان همکاری با هند امضا کرده و قرار است پیمانهای جداگانه دیگری را در با آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز امضا کند.

در پی ده سال حضور نظامی ناتو در افغانستان، این پیمان در حال کاهش سربازان خود در افغانستان است و انتظار می رود تمامی مسئولیت های امنیتی افغانستان، از سال ۲۰۱۴ میلادی از ناتو به سربازان افغانستان منتقل شود.

در آستانه خروج نظامی ناتو از افغانستان، تلاشها برای تجدید همکاری جامعه بین المللی با افغانستان تشدید شده است و امضای پیمانهای همکاری با شماری از کشورهای عضو ناتو، بخشی از این تلاشها است.

قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر، لویه جرگه (گردهمایی بزرگ افغانها) در کابل برگزار شود و مقامات افغان یکی از اهداف برگزاری این نشست را تصمیم گیری در مورد چگونگی تامین روابط افغانستان با غرب، به ویژه آمریکا عنوان کرده اند.

مطالب مرتبط