تاکید دیده‌بان حقوق بشر به حضور زنان افغان در نشست بن

زنان افغان حق نشر عکس Getty Images
Image caption نهادهای بین المللی نسبت به "بی توجهی" به دستاوردهای زنان افغان هشدار داده اند

دیده بان حقوق بشر نسبت به احتمال حضور کمرنگ فعالان زن در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که قرار است ماه آینده برگزار شود، هشدار داده است.

این اجلاس که به نام "بن دوم" مسما است و ده سال پس از اولین نشست "بن" در آلمان برگزار می شود، قرار است روی سه موضوع کلیدی، انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، مذاکرات احتمالی با طالبان برای رسیدن به مصالحه و روابط افغانستان با جامعه بین المللی پس از سال ۲۰۱۴ بحث کند.

دیده بان حقوق بشر در اعلامیه ای گفته است که این سه مسئله، هر کدام روی زندگی و آینده زنان افغان تاثیر مستقیم دارد، در حالی که به گفته این سازمان، فرصت کافی به نمایندگان زنان افغانستان داده نشده است تا روی این مسایل در جلسه "بن" صحبت کنند.

در اعلامیه دیده بان حقوق بشر آمده است: "تنها پنج هفته به برگزاری اجلاس باقی مانده، اما دولت افغانستان هنوز تائید نکرده است که آیا زنان در ترکیب هیات افغانی برای شرکت در این اجلاس خواهند بود یا نه و تنظیم کنندگان اجلاس، وقت مشخصی برای نمایندگان زنان در نظر نگرفته اند تا در اجلاس سخنرانی کنند."

اعلامیه می افزاید: "به نظر نمی رسد که حامیان اصلی افغانستان و تنظیم کنندگان اجلاس، به شمول آلمان و آمریکا، مسایل مربوط به زنان را در اولویت های این اجلاس قرار داده باشند."

دیده بان حقوق بشر در آستانه برگزاری اجلاس بن در مورد افغانستان، از تمامی کشورهای شرکت کننده خواسته است که به اهمیت مشارکت نمایندگان زنان افغان در این اجلاس توجه داشته باشند.

این سازمان می گوید: "کشورهای شرکت کننده در اجلاس باید واضحا بگویند که می خواهند از زبان خود زنان بشنوند. آلمان باید از نقش خود به عنوان کشور میزبان و کمک کننده به افغانستان، استفاده کرده و دولت افغانستان را متقاعد کند که نمایندگان زنان را به عنوان شرکت کنندگان اصلی این اجلاس در نظر گرفته و برای آنان وقت سخنرانی داده شود."

اجلاس "بن" که قرار است در تاریخ پنج ماه دسامبر امسال برگزار شود، "یکی از مهم ترین" نشست های بین المللی در افغانستان توصیف شده است.

ده سال پیش، نخستین اجلاس "بن" اساس نظام کنونی را در افغانستان گذاشت که براساس آن، حامد کرزی، رهبری اداره موقت را در این کشور برعهده گرفت.

ده سال بعد اما، ناتو در حال خروج نظامی از افغانستان است، در حالی که تهدید طالبان کماکان وجود دارد و خشونتها در این کشور سیر سعودی داشته است.

افغانستان امیدوار است در جریان نشست "بن" تعهد دراز مدت جامعه جهانی را در قبال بازسازی و تقویت نیروهای امنیتی خود بدست بیاورد.

مطالب مرتبط