کرزی برای شرکت در نشست سه جانبه، رهسپار ترکیه شد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه حق نشر عکس AP
Image caption عبدالله گل از همتای افغان خود در استانبول استقبال کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در یک نشست سه جانبه با روسای جمهور ترکیه و پاکستان، به استانبول رفته است.

این نشست در آستانه برگزاری یک اجلاس منطقه ای در مورد افغانستان در شهر استانبول صورت می گیرد.

مقامات افغان می گویند، یکی از برنامه های اصلی نشست استانبول، تلاش برای جلب همکاری کشورهای منطقه از طرح مصالحه دولت افغانستان با مخالفان مسلح است.

اما پیش از برگزاری این نشست، دیدار جداگانه روسای جمهوری افغانستان، ترکیه و پاکستان برنامه ریزی شده است تا راه برای گفتگوها در اجلاس استانبول هموار شود.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که در نشست سه جانبه افغانستان، ترکیه و پاکستان، عمدتا روی چگونگی مبارزه با شورشگری در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان گفتگو خواهد شد.

ترکیه، پیش از این نیز نشست های سه جانبه با شرکت افغانستان و پاکستان را ترتیب داده است.

روابط افغانستان و پاکستان، در مورد مبارزه این کشور با شورشیانی که در مناطق مرزی دو کشور فعال هستند، فراز و نشیب های فراوانی داشته است.

دولت افغانستان از پاکستان انتقاد می کند که در مبارزه با گروه های شورشی فعال در این کشور، جدی نیست و مقامات پاکستانی می گویند، حکومت افغانستان نتوانسته اند حاکمیت قانون را در این کشور گسترش دهد.

علاوه بر نشست سه جانبه افغانستان، ترکیه و پاکستان، نقش پاکستان در کنفرانس منطقه استانبول نیز مهم است.

این نشست به تاریخ دوم نوامبر، با شرکت نماینده های چهارده کشور منطقه برگزار خواهد شد.

وزارت خارجه افغانستان می گوید، این کشور امیدوار است که شرکت کنندگان این اجلاس، حمایت خود را از طرح مصالحه دولت افغانستان با گروه طالبان ابراز کنند.

قرار است در فاصله یک ماه پس از برگزاری این نشست، رهبران جهان در شهر بن آلمان جمع شوند تا در مورد آینده افغانستان و تلاشها برای تامین امنیت در این کشور گفتگو کنند.

مطالب مرتبط