صالحی: به توصیه احمدی نژاد به اجلاس استانبول می روم

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای صالحی گفته است نظر ایران در اعلامیه پایانی اجلاس استانبول منظور شده است

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران گفته است به توصیه احمدی نژاد در اجلاس استانبول شرکت می کنیم.

آقای صالحی که در کنفرانس خبری صحبت می کرد گفت نظر ایران در اعلامیه نهایی کنفرانس استانبول منظور شده و ایران با "قوت و قدرت" در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

ایرانا خبر گزاری رسمی ایران به نقل از وزیر امور خارجه ایران نوشته است که ایران به عنوان همسایه افغانستان خواستار ثبات، امنیت و صلح در افغانستان است و هر تلاشی که بین کشورهای همسایه افغانستان در جامعه بین المللی در جهت تحقق این امر صورت گیرد، ایران با آن تلاشها همراهی می کند.

همچنین خبرگزاری فارس به نقل از آقای صالحی نوشته است که ایران با هوشیاری از "سوء استفاده بدخواهان" جلو گیری کرده و امیدوار است نتیجه اجلاس در جهت منافع افغانستان باشد.

آقای صالحی توضیح نداده است که بدخواهان چه کشور یا کشورهایی هستند.

ایران در ده سال اخیر از روندی که به رهبری آمریکا در افغانستان آغاز شد، حمایت کرده اما همواره از عملکرد آمریکا و غرب در افغانستان انتقاد نیز کرده است و خواستار خروج نیروهای ائتلاف و ناتو از افغانستان است.

از این رو ایران در حالی که در بسیاری از کنفرانس های بین المللی مربوط به افغانستان حضور داشته است، در شماری از کنفرانس ها به دلیل انتقاد به موضوع مورد بررسی و یا اختلافی که با کشور میزبان داشته، غایب بوده است.

در اجلاس استانبول، محور اصلی نقش کشورهای همسایه افغانستان در صلح و ثبات این کشور و همچنین موضوع مصالحه با مخالفان مسلح از جمله گروه طالبان است. از این رو حضور ایران به عنوان همسایه افغانستان در این اجلاس بسیار مهم ارزیابی می شود.

ایران درحالی حضور قطعی اش در کنفرانس استانبول را اعلام کرده است که قرار است این کنفرانس تا کمتر از ۲۴ ساعت دیگر برگزار شود.

پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، چین و روسیه از دیگر کشورهایی است که در این کنفرانس شرکت می کنند.