تحقیق مشترک افغانستان و پاکستان درباره ترور ربانی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه در پایان یک نشست سه جانبه یک روزه در استانبول اعلام کردند که افغانستان و پاکستان کمیسیون مشترکی را برای تحقیق در مورد ترور برهان الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین افغانستان ایجاد خواهند کرد.

این توافق در آستانه نشست استانبول صورت گرفته است که قرار است با حضور نمایندگان ۱۴ کشور منطقه روز چهارشنبه (۲ نوامبر) برگزار شود. در اجلاس استانبول، محور اصلی نقش کشورهای همسایه افغانستان در صلح و ثبات این کشور و همچنین موضوع مصالحه با مخالفان مسلح از جمله گروه طالبان است.

عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه که در یک کنفرانس خبری مشترک با حامد کرزی و آصف علی زرداری سخن می گفت با اعلام این خبر، توافق برسر ایجاد این کمیسیون را مهم ترین دستاورد اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه خواند.

Image caption ششمین اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه در استانبول برگزار شد

آقای گل همچنین گفت که هردو کشور توافق کردند، تا گام های بیشتری را در زمینه همکاریهای امنیتی بردارند.

برهان الدین ربانی در ۲۱ سپتامبر توسط یک مهاجم انتحاری که خود را حامل پیام شورای رهبری طالبان معرفی کرده بود، در خانه اش در کابل کشته شد.

نفیسه کوهنورد خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول می گوید، اجلاس رهبران سه کشور پست درهای بسته برگزار شد و شماری از مقام های ارشد امنیتی ترکیه نیز در این اجلاس حضور داشتند.

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان گفته است که مشکل تروریسم در منطقه و مبارزه با آن بسیار پیچیده است و اگر این معضل منطقه ای به این سادگی قابل حل بود، "ما در این ده سال آن را حل کرده بودیم."

آقای زرداری با اشاره به گذشته افغانستان و جنگ های پشت سر همی که در آن کشور اتفاق افتاده گفت که افغانستان در طول تاریخ، گورستان استعمارگران بوده است.

این ششمین اجلاس سه جانبه میان ترکیه افغانستان و پاکستان است که به میزبانی ترکیه برگزار می شود.

نخستین گفت و گوی سه جانبه سران افغانستان-ترکیه-پاکستان به ابتکار ترکیه در اپریل/آوریل ۲۰۰۷ برگزار شد و به دنبال آن نشست‌های بعدی سه جانبه سران این کشورها در دسامبر ۲۰۰۸، اپریل/آوریل ۲۰۰۹، ژانویه ۲۰۱۰ و دسامبر ۲۰۱۰ در آنکارا برگزار شد.

از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون، ترکیه با برگزاری شش اجلاس سه جانبه، سعی کرده است، روابط پرتنش افغانستان و پاکستان را بهبود بخشد و از این طریق هم به عنوان یک عضو ناتو و هم به عنوان یک کشور مسلمان نقش خود را در منطقه ایفا کند.