نتایج عملی کنفرانس استانبول چه خواهد بود؟

حق نشر عکس BBC World Service

در کنفرانس استانبول نمایندگان بیش از بیست کشور منطقه و سازمانهای بین المللی وضعیت امنیتی در افغانستان و نقش همسایگان در ثبات این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

پیش از اجلاس اصلی، رؤسای جمهور سه کشور افغانستان، پاکستان و ترکیه طی یک دیدار سه جانبه بر همکاری برای تأمین امنیت در افغانستان تأکید کردند.

همسایگان افغانستان به شمول ایران، و کشورهای مهم منطقه نظیر چین و هند از دیگر شرکت کنندگان کنفرانس استانبول در مورد افغانستان هستند.

در همین حال برخی از مقامهای غربی از جمله نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان در مورد نتایج این کنفرانس اظهار خوش بینی کرده اند.

در برنامه صدای شمای این هفته به همین موضوع می پردازیم.

از نظر شما آیا افغانستان می تواند کشورهای همسایه را به تعهد الزام آور وادار سازد؟ آیا کنفرانس استانبول از این نظر نتایج ملموس و عینی به همراه خواهد داشت؟

شما می توانید نظرات و پرسشهای خود را در این مورد هنگام پخش برنامه از ساعت 6:45 شام به وقت افغانستان و 2:15 بعد از ظهر به وقت گرینویچ با شماره تماس 00442078360331 با ما در میان بگذارید.

همچنین می توانید در زمان پخش برنامه به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک و یا از هم اکنون به آدرس dari@bbc.co.uk ایمیل بفرستید.