ایران مخالفت خود را با 'همکاری راهبردی' بین افغانستان و آمریکا اعلام کرد

علی اکبر صالحی حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption صالحی همکاری افغانستان و آمریکا را عامل تشدید ناامنی توصیف کرده است

وزیر خارجه ایران بر مخالفت دولت این کشور با همکاری نظامی آمریکا و افغانستان تاکید کرد.

روز چهارشنبه، ۱۱ آبان (۲ نوامبر)، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در اجلاس بین المللی امنیت افغانستان به ترکیه سفر کرده، گفت که "آمریکا قصد دارد در جهت تحقق اهداف فرامنطقه ای، حضور نظامی خود را در افغانستان به بهانه ریشه کنی تروریسم گسترش دهد."

اجلاس منطقه ای استانبول، با هدف بررسی راه های کمک به امنیت افغانستان، و به ریاست رئیس جمهوری ترکیه و با حضور روئسای جمهوری افغانستان و پاکستان و وزیران خارجه و نمایندگانی از کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، چین، روسیه، هند، قزاقستان، امارات عربی متحده، عربستان سعودی، مصر، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و استرالیا روز چهارشنبه گشایش یافت.

به گفته منابع خبری، قرار بود هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، شخصا در این اجلاس حضور یابد اما به دلیل بروز مشکلات شخصی، ریاست هیات نمایندگی ایالات متحده را یکی از معاونان وزیر امور خارجه آن کشور برعهده گرفته است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای صالحی که به نمایندگی از سوی ایران در این اجلاس شرکت دارد، حضور نظامی کشورهای غربی در افغانستان برای مقابله با شورشیان طالبان را عامل نا امنی منطقه ای توصیف کرد.

وی گفت: "برنامه های نسنجیده و غیرسازنده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان جز تهدیدات امنیتی جدی برای منطقه و جهان، رشد تروریسم، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر و کشتار وسیع غیرنظامیان، نتیجه ای نداشته است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اجلاس استانبول به منظور رایزنی در مورد کمک به امنیت افغانستان تشکیل شده است

وزیر خارجه ایران اظهار داشت: "قانونمندسازی پایگاه های نظامی خارجی با جهت گیری کلی دولت افغانستان و جامعه جهانی در مسیر تمرکز بر راه حل های صلح آمیز مغایرت دارد و موجب پایداری افراط گرایی و تروریسم در منطقه می شود."

آقای صالحی گفته است که حضور نظامی آمریکا در افغانستان "هیچگاه به تامین امنیت این کشور و منطقه کمک نخواهد کرد."

وزیر خارجه ایران خواسته است که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و این کشور برای تامین ثبات و امنیت خود، به همکاری با کشورهای منطقه روی آورد و از آمادگی جمهوری اسلامی برای کمک در این زمینه سخن گفته است.

وی گفت: "ایران همیشه سیاست مشارکت منطقه ای و بین المللی را در تامین امنیت و پیشرفت افغانستان در دستور کار قرار داده است."

'همکاری استراتژیک'

قرار است کشورهای غربی تا سال ۲۰۱۴ به تدریج نیروهای نظامی خود را از صحنه درگیری در افغانستان خارج کنند.

با واگذار شدن مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای داخلی، حضور نظامی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در افغانستان پایان می یابد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خبرهایی از توافقنامه همکاری راهبردی افغانستان و آمریکا انتشار یافته اما جزئیاتی در دست نیست

ماموریت نظامی ائتلاف بین المللی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ و با هدف سرنگونی حکومت طالبان آغاز شد اما به دلیل ادامه فعالیت شورشیان مسلح وابسته به این گروه، حضور نظامی ائتلاف در افغانستان همچنان ادامه داشته است.

همزمان با اعلام تصمیم ایالات متحده برای خروج از افغانستان، گزارش هایی از مذاکرات دوجانبه دولت های افغانستان و آمریکا برای ادامه همکاری های امنیتی در چارچوب یک توافقنامه دوجانبه استراتژیک انتشار یافته است.

هنوز جزئیاتی از روند مذاکرات دو طرف و محتوای توافقنامه همکاری راهبردی انتشار نیافته اما به گفته برخی منابع، با امضای آن، احتمالا افغانستان پایگاه های نظامی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار می دهد.

مخالفان این توافقنامه گفته اند که با امضای آن، احتمالا نظامیان آمریکایی برای چندین دهه در خاک افغانستان باقی خواهند ماند و به عنوان نمونه، به حضور نظامی آمریکا در کشورهایی مانند ژاپن و کره اشاره کرده اند.

نقش احتمالی نیروهای آمریکایی در چارچوب همکاری راهبردی با افغانستان مشخص نیست اما بعید به نظر می رسد که این نیروها به طور مستقیم در عملیات نظامی در داخل خاک افغانستان مشارکت کنند.

در همانحال، مقامات افغان با توجه به حساسیت برخی کشورهای همسایه، از جمله ایران، در مورد حضور نظامی آمریکا در منطقه، گفته اند که از پایگاه های آمریکایی علیه کشورهای منطقه استفاده نخواهد شد.

دولت افغانستان هنوز تصمیم نهایی را در این مورد اتخاذ نکرده اما با توجه به اهمیت بلند مدت چنین توافقی، در نظر دارد با تشکیل لوی جرگه در آینده نزدیک، در مورد این توافقنامه نظرخواهی کند.

در افغانستان لوی جرگه، که نهادی سنتی است، برای رایزنی در مورد مسایل مهم کشوری تشکیل می شود و قوانین این کشور به دولت اجازه فراخوانی لوی جرکه را داده است.

اجلاس استانبول در حالی برگزار می شود که روابط افغانستان و آمریکا با پاکستان بر سر اتهام ارتباط برخی نهادهای حکومتی پاکستان با عملیات شورشیان مسلح در خاک افغانستان به تیرگی گراییده است.

همچنین، در هفته های اخیر، ایالات متحده و عربستان سعودی نامه هایی را در مورد اتهام ارتباط نهادهای حکومتی ایران با توطئه ای برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن تسلیم شورای امنیت کرده اند که به سردی بیشتر روابط ایران و عربستان منجر شده است.

مطالب مرتبط