پایان نشست استانبول درباره افغانستان

حامد کرزی و عبدالله گل، در اجلاس استانبول حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی خواستار همکاری منطقه ای در مبارزه با تروریسم شد

نشست یک روزه استانبول درباره افغانستان با صدور یک اعلامیه به کار خود پایان داد.

بر اساس گزارش ها از ترکیه وزیر خارجه این کشور تاکید کرده ‌است که فضای حاکم بر این نشست "مثبت" بوده است.

در پایان این نشست حاضران بر عدم دخالت در امور یکدیگر و کمک برای مبارزه با انواع فعالیت های تروریستی در منطقه تاکید کردند.

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در اجلاس استانبول همچنین بر حمایت از رشد اقتصادی افغانستان تاکید کرده و همچنین از نشستی که قرار است در ماه مارس سال آینده میلادی در تاجیکستان برگزار شود حمایت کردند.

بر اساس اعلامیه پایانی نشست استانبول مقامات ارشد کشورهای شرکت کننده در استانبول توافق کردند که در ماه ژوئن سال آینده میلادی در کابل دیدار کنند.

آشتی با طالبان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سخنان خود در نشست استانبول از پاکستان خواست تا به کشورش در زمینه مصالحه و آشتی با گروه طالبان کمک کند.

آقای کرزی در مراسم گشایش اجلاس منطقه ای استانبول گفت که همکاری پاکستان در این عرصه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این اجلاس با شرکت نمایندگان بیش از بیست کشور و سازمان بین المللی برگزار شد.

علاوه بر حامد کرزی و عبدالله گل، روسای جمهوری افغانستان و ترکیه، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان نیز در این اجلاس حضور داشتند.

آقای گل در سخنان خود گفت افغانستان نمی تواند بدون همکاری های بین المللی بر مشکلات خود به ویژه در مبارزه علیه تروریسم، مواد مخدر و تامین حقوق بشر، غلبه کند.

مبارزه علیه تروریسم در افغانستان و پاکستان و شیوه های برخورد هر دو کشور با شورشیان، سبب بروز اختلافات زیادی میان سیاستمداران دو کشور شده است.

دولت افغانستان می گوید که پاکستان از گروه های شورشی مانند طالبان و شبکه حقانی حمایت می کند. اما این ادعا از سوی پاکستان به شدت تکذیب شده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption روسای جمهور سه کشور یک روز پیش از اجلاس استانبول، با هم دیدار کردند

اجلاس استانبول و به دنبال آن اجلاس بن دوم که قرار است در ماه دسامبر برگزار شود، در واقع سرآغاز دور جدیدی از تلاش های دیپلماتیک دولت افغانستان است تا همکاری و حمایت جامعه بین المللی متحدانش را برای بعد از سال ۲۰۱۴ که نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد، نیز جلب کند.

'رهبری طالبان'

آقای کرزی در سخنان خود در اجلاس گفت: "حوادث اخیر (کشته شدن برهان الدین ربانی) نشان داد که روند مصالحه تا زمانی که با رهبری طالبان که در پاکستان مستقر است تماس برقرار نکنیم، موفق نخواهد شد."

او افزود: "آرزوی ما این است که با کمک برادران خود در پاکستان، راهی را جستجو کنیم که براساس آن، رهبری طالبان از حمایتی که از بیرون از افغانستان دریافت می کنند، محروم شده و وارد روند مصالحه شوند."

آقای کرزی همچنین برای مبارزه با گروه طالبان و شورشیان مسلح، خواستار حمایت منطقه ای شد.

او گفت: "خواست اصلی مردم افغانستان که امنیت و صلح است، تا حالا برآورده نشده است. شبکه های تروریستی، بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه، پناهگاه های امنی در بیرون از مرزهای ما دارند که از آنجا عملیات های مرگبار و ویرانگر خود را طراحی می کنند."

آقای کرزی افزود: "تا زمانی که در سطح منطقه یک تلاش قوی برای مبارزه با تروریسم صورت نگیرد، به ویژه با توجه منابع اصلی آنها، امنیت در افغانستان کماکان شکننده باقی خواهد ماند."

اجلاس سه جانبه

روز سه شنبه (اول نوامبر) روسای جمهوری ترکیه، افغانستان و پاکستان در ششمین اجلاس سه جانبه شرکت کردند.

در این نشست روسای جمهوری افغانستان و پاکستان توافق کردند که کشورهایشان به شکل مشترک، در مورد بررسی پرونده قتل برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس شورای عالی صلح این کشور تحقیق کند.

آقای ربانی در ماه سپتامبر امسال در نتیجه یک بمبگذاری انتحاری در منزلش کشته شد.

مقامات افغان ادعا کردند که طرح ترور آقای ربانی در پاکستان ریخته شده بود و این مسئله روابط دو کشور را تیره کرد.

مطالب مرتبط