ستایش آمریکا از حمایت منطقه ای از افغانستان در استانبول

حامد کرزی و عبدالله گل، در اجلاس استانبول حق نشر عکس AP
Image caption کنفرانس با حضور کشورهای منطقه و حامیان اروپایی و آمریکایی برگزار شد

دولت آمریکا نشست روز چهارشنبه استانبول را به عنوان اولین بیانیه روشن همسایگان افغانستان در حمایت از این کشور ستوده است.

همزمان چین نیز که در این کنفرانس حضور داشت خواستار یک افغانستان مستقل و با ثبات بدون دخالت خارجی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا در نطقی در نشست استانبول با حضور ۱۴ کشور گفت: "این کنفرانس گامی در جهت درست است.... و توافقی که اینجا حاصل شد از حمایت کامل آمریکا برخوردارست. این اولین بیانیه روشن در سطح منطقه در حمایت از افغانستان در این دوره حساس گذار و آشتی جویی است."

او افزود: "و این اولین بار است که در یک سالن و با یک صدا، کشورهای منطقه قول همکاری برای ساختن یک افغانستان باثبات تر، مرفه تر و امن تر در یک منطقه با ثبات، مرفه و امن را می دهند."

ترکیه و افغانستان، میزبانان نشست استانبول، هدایت گفتگوهایی شامل دیپلمات هایی از چین، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، ایران، هند، روسیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به عهده داشتند.

ایالات متحده، ژاپن و کشورهای اروپایی به عنوان حامیان افغانستان در این نشست شرکت کردند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا قرار بود در این نشست شرکت کند اما به علت بیماری مادرش که روز سه شنبه درگذشت از آن بازماند. ویلیام برنز به جای خانم کلینتون به این کنفرانس رفت.

لیو ژنمین معاون وزارت خارجه چین در سخنانی در این کنفرانس جامعه جهانی را ترغیب کرد به حاکمیت ملی افغانستان احترام بگذارد و گفت افغان ها باید برای آشتی ملی متحد شوند.

چین قبلا از هرگونه تعامل جدی سیاسی در افغانستان پرهیز کرده و در عوض میلیاردها دلار در زمینه بهره برداری منابع این کشور سرمایه گذاری کرده است.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های ارشد غربی که نامشان فاش نشد گزارش داد که موضع گیری چین در استانبول منعکس کننده یک حرکت مثبت نسبت به حالت انتظار است که قبلا در مورد سیاست و امنیت افغانستان اتخاذ می کرد.

دیپلمات ها به این خبرگزاری گفتند که چینی ها برای اولین بار نقشی فعال در تهیه پیش نویس بیانیه نهایی کنفرانس در تشریح همکاری منطقه ای در مورد امنیت افغانستان ایفا کرده اند.

یک دپیلمات غربی که نامش فاش نشد به رویترز گفت: "آنها خیلی قاطع بودند و چند مساله را هنگام تهیه پیش نویس مطرح کردند. تا وقتی هیات چینی نرسیده بود ما حتی اجازه پیدا نکردیم [نوشتن] نسخه نهایی را شروع کنیم."

یک دیپلمات دیگر گفت: "قبلا وقتی در نشست های مربوط به افغانستان شرکت می کردیم، همسایگان این کشور ساکت می نشستند، اما اینجا سر رشته را به دست گرفته اند و این چیزی است که ما می خواهیم. چینی ها برای اولین بار خیلی جامع و مثبت بودند، واقعا می شد نقش برجسته چین در منطقه را دید، با صدایی رساتر از هر زمان."

بنابه گزارش ها پیش از نشست استانبول انتظارات از آن پایین بود اما هیات های نمایندگی پس از گفتگوهای چهارشنبه خوشبین بودند.

آنها در بیانیه پایانی با یک رشته تعهدات از جمله مبارزه قاطعانه با تروریسم و حذف آن، جلوگیری از پناهگاه های امن برای تروریست ها و تروریسم در منطقه و منهدم کردن پناهگاه های تروریست ها، موافقت کردند.

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در اجلاس استانبول همچنین بر حمایت از رشد اقتصادی افغانستان تاکید کرده و همچنین از نشستی که قرار است در ماه مارس سال آینده میلادی در تاجیکستان برگزار شود حمایت کردند.

بر اساس اعلامیه پایانی نشست استانبول مقامات ارشد کشورهای شرکت کننده در استانبول توافق کردند که در ماه ژوئن سال آینده میلادی در کابل دیدار کنند.

آشتی با طالبان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سخنان خود در نشست استانبول از پاکستان خواست تا به کشورش در زمینه مصالحه و آشتی با گروه طالبان کمک کند.

آقای کرزی در مراسم گشایش اجلاس منطقه ای استانبول گفت که همکاری پاکستان در این عرصه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این اجلاس با شرکت نمایندگان بیش از بیست کشور و سازمان بین المللی برگزار شد.

علاوه بر حامد کرزی و عبدالله گل، روسای جمهوری افغانستان و ترکیه، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان نیز در این اجلاس حضور داشتند.

آقای گل در سخنان خود گفت افغانستان نمی تواند بدون همکاری های بین المللی بر مشکلات خود به ویژه در مبارزه علیه تروریسم، مواد مخدر و تامین حقوق بشر، غلبه کند.

مبارزه علیه تروریسم در افغانستان و پاکستان و شیوه های برخورد هر دو کشور با شورشیان، سبب بروز اختلافات زیادی میان سیاستمداران دو کشور شده است.

دولت افغانستان می گوید که پاکستان از گروه های شورشی مانند طالبان و شبکه حقانی حمایت می کند. اما این ادعا از سوی پاکستان به شدت تکذیب شده است.

اجلاس استانبول و به دنبال آن اجلاس بن دوم که قرار است در ماه دسامبر برگزار شود، در واقع سرآغاز دور جدیدی از تلاش های دیپلماتیک دولت افغانستان است تا همکاری و حمایت جامعه بین المللی متحدانش را برای بعد از سال ۲۰۱۴ که نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد، نیز جلب کند.

مطالب مرتبط