حنیف اتمر از تشکیل حزب سیاسی جدید در افغانستان خبر داد

حنیف اتمر، وزیر سابق داخله افغانستان حق نشر عکس .
Image caption آقای اتمر گفت که حزب جدید آنها در نقش اپوزیسیون سیاسی حکومت فعالیت خواهد کرد

حنیف اتمر، وزیر سابق کابینه حامد کرزی، از تشکیل یک حزب جدید سیاسی به نام "حق و عدالت" خبر داده است.

شماری از اعضای سابق کابینه، از جمله احسان ضیا، وزیر سابق توسعه روستاها، حمید فاروقی، سرپرست سابق وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) و برخی از اعضای سابق پارلمان، از جمله کبیر رنجبر، معین مرستیال و آزیتا رفعت، عضویت این حزب را دارند.

آقای اتمر به بی بی سی فارسی گفت که هدف از تشکیل این حزب، "رسیدگی به آرزوهای مردم افغانستان" است اما افزود که در نقش اپوزیسیون سیاسی حکومت رئیس جمهور کرزی فعالیت خواهند کرد.

حنیف اتمر از چهره های شناخته شده در کابینه افغانستان بوده است. او در وزارتهایی چون توسعه روستاها، معارف (آموزش و پرورش) و داخله (کشور) کار کرده است.

آخرین سمت دولتی آقای اتمر در وزارت داخله بود که پس از حمله راکتی به محل برگزاری اجلاس مشورتی صلح در کابل، به همراه امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی، از وظیفه خود استعفا داد.

در این حملات، نیروهای امنیتی تا حدود یک ساعت با مهاجمان درگیر بودند، اما در آن به شرکت کنندگان اجلاس صلح آسیبی نرسید.

برخی از ناظران اما این گمانه زنی را مطرح کردند که آقای اتمر وادار به کناره گیری از سمت خود شد.

از همان زمان تا حالا، آقای اتمر از منتقدین برخی سیاست های حکومت رئیس جمهور کرزی، به ویژه طرح مذاکره با طالبان بوده، و در عین حال، از ایجاد "پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان" حمایت کرده است.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹، از آقای اتمر به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی کرسی ریاست جمهوری یاد می شد، اما او در این انتخابات شرکت نکرد.

با این حال، ایجاد یک حزب سیاسی در حالی که بیشتر از دو سال به انتخابات بعدی ریاست جمهوری باقی مانده، گمانه زنی ها برای حضور او در این انتخابات را تقویت کرده است.

آقای اتمر، همزمان با اعلام موجودیت حزب سیاسی، در گفتگویی با بی بی سی، حضور حزب "حق و عدالت" را در انتخابات بعدی ریاست جمهوری تائید کرد اما در مورد احتمال نامزدی خودش در انتخابات گفت که این مسئله "پیش از وقت" است( هنوز برای طرح این موضوع زود است).

او گفت که در آینده تصمیم گرفته خواهد شد که چه کسی از درون حزب برای شرکت در انتخابات معرفی شود.

مطالب مرتبط