حنیف اتمر: نظام باید پاسخگو و حساب‌ده شود

حنیف اتمر حق نشر عکس .

حنیف اتمر از اعضای شورای اجرائی حزب تازه تاسیس "حق و عدالت"، می گوید، نظام کنونی به اصلاحات اساسی نیاز دارد تا پاسخگو و حساب‌ده شود. آقای اتمر در یک گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی فارسی همچنین گفت که حزب حق و عدالت حاضر است با دولت و احزاب سیاسی که مواضع شان به آن حزب نزدیک باشند، همکاری کند.

حزب حق و عدالت، روز گذشته (پنجشنبه سوم نوامبر) اعلام موجودیت کرد. شماری از وزرای پیشین آقای کرزی و همچنین شماری از اعضای پیشین مجلس نمایندگان عضویت این حزب را دارند.

حنیف اتمر در پاسخ به این سوال که زمانی شنیده می شد او و امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی که همزمان با آقای اتمر از مقامش استعفا داد، حرکت واحدی را سازماندهی می کنند اما چرا چنین نشد و چرا آقای صالح در میان اعضای حزب حق و عدالت نیست، گفت: علی رغم اینکه او با آقای صالح در مواردی نظرات شان به یکدیگر نزدیک است، اما هیچگاه قرار نبوده باهم کار مشترکی را سازماندهی کنند.

قبل از اعلام رسمی موجودیت این حزب، شایعاتی مبنی بر همکاری زلمی خلیلزاد نیز با آن شنیده می شد، اما آقای اتمر گفت روند تشکیل حزب حق و عدالت ماه ها طول کشیده و با افراد و شخصیت های مختلفی مشورت شده اما آقای خلیلزاد جزء چنین افرادی نبوده است.

حنیف اتمر، نگرانی های مشترک اعضای حزب حق و عدالت را از عوامل اصلی بنیانگذاری آن در شرایط کنونی می داند. او معتقد است که رهبری افغانستان در شرایط کنونی قادر نبوده بحرانی سیاسی را که افغانستان درگیر آن است، مدیریت کند.

این عضو ارشد حزب حق و عدالت، در مورد موضع حزبش در باره امضای پیمان استراتژیک با آمریکا گفت "حزب رسما از چنین پیمانی حمایت می کند و طرفدار بسته شدن چنین قرار دادی بین آمریکا و افغانستان است به شرط آنکه منافع ملی افغانستان در آن رعایت شود".

آقای اتمر همچنین از روند مذاکره با طالبان حمایت ولی تاکید کرد" کسانی که افغانهای بی گناه را می کشند، مورد نفرین ما قرار دارند".

آقای اتمر تاکید کرد که حزب حق و عدالت معتقد است که قضا، اداره عامه و همچنین نهادهای سیاسی افغانستان به اصلاحات بنیادی نیاز دارند. او گفت: "درعرصه اداره عامه، از وزارت گرفته تا ادارات ولایات و ولسوالیها، همه باید تغییر کنند. به نحوی که حساب‌ده و پاسخگو باشند. انتخابات باید تغییر کند و مهم تر از همه سیستم قضایی باید تغییر کند".

او گفت چه حزب حق و عدالت به قدرت برسد و چه نرسد، تلاش خواهد کرد که دولت و نظام را با کمک و آوردن اصلاحات، مسئولیت پذیرتر کند.

آقای اتمر افزود حزب تازه تاسیس حق و عدالت به هیچ وجه طرفدار هرج و مرج نیست بلکه سعی می کند از راه مبارزات قانونی و سیاسی به مردم افغانستان کمک کند. آقای اتمرقبلا گفته بود که حزب حق و عدالت در انتخابات ۲۰۱۴ با تمام توان شرکت خواهد کرد. او با گفتن اینکه "هنوز زود است" حاضر نشد بطور قطعی به این پرسش پاسخ دهد که آیا وی در انتخابات ریاست جمهوری یاد شده نامزد خواهد شد یا خیر.

برای شنیدن مصاحبه مفصل با آقای اتمر روی لینک داده شده کلیک کنید.

مطالب مرتبط