برکناری ژنرال آمریکایی به خاطر انتقاد از کرزی

حامد کرزی حق نشر عکس no credit
Image caption کرزی: اگر آمریکا به پاکستان حمله کند، افغانستان از پاکستان حمایت خواهد کرد

ژنرال پیتر فولر، یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان، به علت اظهاراتش درباره حامد کرزی و دولت وی، برکنار شده است.

این ژنرال دو ستاره روز پنجشنبه در مصاحبه با نشریه آمریکایی پلیتیکو، گفته بود که مقام های دولت افغانستان "از واقعیت های این کشور منزوی هستند."

ژنرال فولر همچنین از اظهارت اخیر حامد کرزی که اعلام کرده بود در صورت آغاز جنگ بین آمریکا و پاکستان، کشورش از پاکستان حمایت خواهد کرد، به شدت انتقاد کرد.

آقای کرزی در اواخر ماه اکتبر در گفتگو با تلویزیون خصوصی 'جیو' پاکستان گفته بود: "خدا ناخواسته، اگر هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع می شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد."

او افزود: "اگر پاکستان مورد حمله قرار گرفت، و در صورتی که مردم پاکستان به کمک افغانستان نیاز داشته باشند، افغانستان با شما خواهد بود."

ژنرال برکنار شده در واکنش به این اظهارات و خطاب به رئیس جمهوری افغانستان گفت: "چرا با یک سوزن توی چشم من نمی زنی؟ شوخیت گرفته... ما تازه ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به تو دادیم."

ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای بین المللی (آیساف) با اظهار تاسف از این سخنان، دستور برکناری ژنرال فولر را صادر کرده است.

فرمانده آیساف در بیانیه ای اعلام کرد: "مردم افغانستان مردم با افتخاری هستند و سخنانی از این دست ما را از رسیدن به اهداف مهم و مشترکمان - ایجاد افغانستانی با ثبات، آرام و پررونق باز نخواهد داشت."

ژنرال برکنار شده معاون ستادی در آیساف بود که مسوولیت آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغان را برعهده دارد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز گفته است که از برکناری ژنرال فولر حمایت می کند.

ناظران می گویند که دولت باراک اوباما نسبت به دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، رابطه پرتنش تری با دولت حامد کرزی داشته است.

باراک اوباما وعده داده است که تا پایان ۲۰۱۴ میلادی، به تدریج تمام نیروهای ایالات متحده را از افغانستان خارج کند.

حدود ۹۷ هزار سرباز آمریکایی هم اکنون در افغانستان هستند.

مطالب مرتبط