'پاکستان در آموزش ارتش و پلیس افغانستان سهم می‌گیرد'

حامد کرزی، آصف علی زرداری، عبدالله گل حق نشر عکس Getty
Image caption پس از این افغانستان، پاکستان و ترکیه رزمایشهای مشترک اجرا خواهند کرد

مقامهای افغان تائید کرده اند که در نشست سه جانبه استانبول توافقنامه همکاریهای نظامی و امنیتی میان افغانستان، پاکستان و ترکیه امضا شده است.

پیش از این برخی رسانه‌های پاکستانی از قول سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گزارش کردند که براساس این توافقنامه، پس از این ارتش پاکستان در آموزش نیروهای افغان سهم خواهد گرفت.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، روز شنبه، ۱۴ عقرب/آبان، به بی‌بی‌سی گفت که دو توافقنامه میان وزرای داخله (کشور) و رئیسان ارتش سه کشور امضا شده است.

او همچنین افزود که براساس این توافقنامه ها، پس از این نیروهای پلیس و ارتش سه کشور رزمایشهای (مانورهای) مشترک نظامی اجرا خواهند کرد و در مورد آموزش نیروهای یکدیگر همکاری خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که در حاشیه ششمین اجلاس سران سه کشور در اول نوامبر در استانبول سند همکاری میان مقامهای امنیتی این کشورها امضا شد.

آقای موسی‌زی افزود: "یکی از این پروتکلها بین وزرای داخله سه کشور در مورد همکاریهای پلیس و آموزش مشترک پلیس امضا شد و پروتکل دومی از سوی رئیسان ستادهای مشترک ارتش سه کشور در رابطه با افزایش همکاریهای امنیتی و همکاری بین نیروهای مسلح هر سه کشور به امضا رسید."

او همچنین گفت: "در مورد جزئیات این پروتکلها و برنامه‌های عملی که در چهارچوب این پروتکلها طرح‌ریزی می شوند، مقامهای باصلاحیت پلیس و ارتش سه کشور کار می کنند."

حق نشر عکس Getty
Image caption با آنکه دولت افغانستان پاکستان را حامی طالبان می داند، این کشور را در آموزش ارتش خود سهم می‌دهد

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه پاکستان به رسانه های این کشور گفته که در ماده ششم اعلامیه نشست سه جانبه استانبول به توافقنامه همکاری نظامی سه کشور با یکدیگر، که شامل انجام مانورهای مشترک و آموزش نیروهای یکدیگر می‌شود، اشاره شده است.

از قول سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گزارش شده است که نیروهای این کشور پس از این آموزش بخشی از سربازان ارتش و پلیس افغانستان را به عهده خواهند گرفت.

پیش از این پاکستان بارها درخواست سهمگیری این کشور در آموزش نیروهای مسلح افغانستان را مطرح کرده، اما دولت افغانستان را آن رد کرده بود.

اخیرا امضای پیمان همکاریهای استراتژیک میان افغانستان و هند، که در آن به همکاریهای نظامی هند به افغانستان و آموزش نیروهای مسلح این کشور اشاره شد، باعث ناخشنودی پاکستان شد.

مقامهای پاکستانی نگران افزایش نفوذ هند در افغانستان هستند و آن را خطری برای خود تلقی می کنند. پاکستان در چند سال اخیر همواره بر محدود شدن نقش هند در افغانستان تاکید کرده است.

اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هند را "دوست بزرگ" کشورش خوانده و هند در یک دهه اخیر بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است.

از جانب دیگر، با آنکه آقای کرزی پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان و شبکه حقانی کرده، این کشور را "برادر دوقلوی" افغانستان خوانده است.

پاکستان ادعای حمایت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور از گروههای شورشی افغانستان را به شدت تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط