حامد کرزی در هفدهمین اجلاس 'سارک' شرکت می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption افغانستان در سال 2007 عضویت سازمان "سارک" را بدست آورد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های جنوب آسیا (سارک) رهسپار مالدیو شده است.

این هفدهمین نشست این سازمان خواهد بود و قرار است آقای کرزی، در آن سخنرانی کند.

اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان گفته است که آقای کرزی در سخنان خود، بر گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی در جنوب آسیا تاکید خواهد کرد.

انتظار می رود، در حاشیه این اجلاس، حامد کرزی با محمد نشید، رئیس جمهوری مالدیو و شماری دیگر از سران شرکت کننده در این اجلاس به شکل جداگانه دیدار کند.

سازمان همکاری های جنوب آسیا (سارک) یکی از سازمانهای مهم منطقه ای محسوب می شود و عضویت افغانستان در این سازمان در سال ۲۰۰۷، دستاورد مهمی برای این کشور محسوب می شد.

علاوه بر افغانستان، کشورهای چون هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، بوتان، مالدیو و نپال عضو این سازمان هستند.

سارک در سال ۱۹۸۶ میلادی و با هدف "ارتقای سطح همکاری ها برای رفاه مردم جنوب آسیا" تاسیس شد هر چند نشست های این سازمان غالبا تحت الشعاع اختلاف میان هند و پاکستان، دو رقیب عمده در منطقه قرار داشته است.

با این حال، افغانستان به عنوان کشوری که جایگاه مهم جغرافیایی در منطقه دارد، امیدوار است بتواند توجه کشورهای عضو این سازمان را به خود جلب کند.

سازمان "سارک" با موسسات ملل متحد و نهادهای کمک کننده بین المللی، همکاری گسترده دارد و کشورهای آمریکا، ژاپن، چین، کره جنوبی، ایران و نیز اتحادیه اروپا به عنوان عضو ناظر در این سازمان پذیرفته شده اند.

مطالب مرتبط