نظر شما در مورد پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service

همزمان با آمادگی نیروهای آمریکایی برای خروج از افغانستان در سال ۲۰۱۴، مقامات افغان تأیید کرده‌اند که مذاکرات دو جانبه بین دولت‌های دو کشور برای ادامه همکاری‌های امنیتی در چارچوب یک توافقنامه دو جانبه استراتژیک درجریان است.

به گفته مقامات، آمریکا تمایل دارد که پس از سال ۲۰۱۴ نیز به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه دهد و همکاری‌های استراتژیک میان دو کشور در چارچوب پیمان استراتژیک ادامه خواهد یافت.

رایان کروکر، سفیر آمریکا در افغانستان نیز برادامه همکاری های استراتژیک میان افغانستان و آمریکا تأکید کرده است، اما او گفته است که چارچوب این همکاری‌ها در یک "اعلامیه" تعریف خواهد شد، نه پیمان.

هنوز جزئیات بیشتری در مورد روند مذاکرات دو طرف و محتوای توافقنامه همکاری استراتژیک انتشار نیافته اما برخی منابع گفته‌اند، بر اساس این توافقنامه همکاری‌های نظامی و امنیتی، کمک‌های اقتصادی به افغانستان و توسعه زیربناهای اقتصادی این کشور و گسترش روابط فرهنگی، اجتماعی و آموزشی میان آمریکا و افغانستان ادامه خواهد یافت.

همچنین گفته شده است که در چارچوب این توافقنامه، افغانستان پایگاه‌های نظامی خود را در اختیار نیروهای آمریکایی قرار خواهد داد.

درهمین راستا، قرار است تا کمتر از یک هفته دیگر، لویه جرگه (گردهمایی بزرگ افغان‌ها) در کابل برگزار شود. مقامات افغان هدف اصلی این نشست را تصمیم گیری نهایی درمورد پیمان استراتژیک با آمریکا و چگونگی تامین روابط افغانستان با غرب توصیف کرده اند.

شما درمورد بستن مشارکت استراتژیک میان افغانستان و آمریکا چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما آیا بستن این توافقنامه به ثبات و شکوفایی افغانستان کمک خواهد کرد، یا اینکه فکرمی‌کنید، با توجه به مخالفت برخی کشورهای همسایه، به بی ثباتی در این کشور دامن خواهد زد؟

سئوال و نظرخودرا می‌توانید شام پنجشنبه با تماس به شماره ذیل در برنامه صدای شما باما شریک کنید.

۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱

و یاهم توسط پیامک یا اس ام اس به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ بفرستید.

همچنین می توانید سئوال ودیدگاه خود رابه این آدرس به ما ای میل کنید: dari@bbc.co.uk

اگر مایل هستید که ما به شما زنگ بزنیم، می توانید شماه تلفن خود را توسط پیامک به ما ارسال کنید.