'استراتژی جدید' سازمان ملل برای بهبود شرایط مهاجران افغان

پناهجویان افغان در ایران حق نشر عکس isna

کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید برای حل مشکلاتی که در راه بازگشت مهاجران افغان به کشورشان وجود دارد، یک استراتژی جدید تدوین داده است.

مقامات این نهاد سازمان ملل می گویند استراتژی جدید با همکاری نزدیک با کشورهای پاکستان و ایران، دو کشوری که هزاران مهاجر افغان در آنها زندگی می کنند، تهیه شده است.

انتونیو گوتیرس، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان (UNHCR) که برای ارزیابی اوضاع به افغانستان آمده، می گوید، براساس این استرتژی، تلاش خواهد شد برای مهاجرینی که به افغانستان برمی گردند، زمینه زندگی مناسب فراهم شود.

همچنین با کشورهای میزبان، در صورتی که مهاجرین حاضر نباشند به شکل داوطلبانه به افغانستان برگردند، برای نگهداری و میزبانی از این گروه از پناهندگان همکاری خواهد شد.

کمیساریای عالی پناهندگان در ده سال اخیر با کشورهای ایران و پاکستان در زمینه امور مربوط به مهاجرین افغان، همکاری نزدیک داشته است.

با اینهمه، مسئولان این نهاد سازمان ملل می گویند، تا حالا یک برنامه واحد و مشخصی در این زمینه وجود نداشته است و استراتژی جدید، این خلاء را پر می کند.

به گفته مسئولان کمیساریای عالی، قرار است برنامه جدید در دو دوره زمانی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ و از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ اجرا شود.

آقای گوتیرس در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که انتظار می رود این استراتژی، در آغاز سال جدید میلادی در یک نشست بین المللی به نمایندگان جامعه جهانی ارایه شود.

این مقام سازمان ملل ابراز امیدواری کرد براساس این برنامه، جامعه جهانی از روند بازگشت مهاجرین افغان به افغانستان و فراهم آوری زمینه های مناسب زندگی در کشورشان، حمایت بیشتری به عمل آورد.

همزمان، مسئولان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان در کابل گفته اند که میزان بازگشت مهاجران افغان از کشورهای همسایه، در مقایسه با سال گذشته بیش از پنجاه درصد کاهش یافته است.

نادر فرهاد، سخنگوی کمیساریای عالی در کابل می گوید که شرایط دشوار زندگی در افغانستان و مشکلاتی که در عرصه امنیتی و همچنین کاریابی وجود دارد، یکی از موانع اصلی بازگشت مهاجران افغان بوده است.

مطالب مرتبط