شماری از اعضای مجلس افغانستان در لوی جرگه شرکت نمی کنند

مجلس نمایندگان
Image caption صد و هفتاد عضو مجلس برای شرکت در لویه جرگه اعلام آمادگی کرده اند، اما شماری دیگر این جرگه را غیرقانونی دانسته اند

با آن که ۱۷۰ عضو مجلس نمایندگان افغانستان برای شرکت در جرگه سنتی اعلام آمادگی کرده اند، شماری دیگر از نمایندگان این جرگه را غیرقانونی خوانده اند.

آنگونه که از جانب دولت افغانستان اعلام شده، این جرگه در روز ۲۵ عقرب/آبان برای بحث در باره مسائلی مانند پیمان استراتژیک با آمریکا و مصالحه با گروه طالبان برگزار خواهد شد.

برگزاری این جرگه یکی از موضوعهای اصلی مورد بحث نمایندگان در اجلاس روز شنبه، ۲۱ عقرب/آبان مجلس نمایندگان بود و شماری از نمایندگان آن را مغایر قانون دانستند.

فوزیه کوفی نماینده بدخشان در مجلس گفت: "مجلس نمایندگان دو مساله را تصویب کرده است: اول، این لویه جرگه خلاف قانون است و چون این جرگه خلاف قانون است، اعضای ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) در آن شرکت نمی کنند."

خانم کوفی گفت مورد دومی که از تصویب مجلس گذشته، هزینه لویه جرگه سنتی است. او گفت: "اگر این لوی برگزار می شود، حکومت باید از چگونگی مصارفش که با بودجه دولت که به پارلمان فرستاده نشده بود و پارلمان آن را تصویب نکرده، گزارش بدهد."

عالمی بلخی دیگر عضو مجلس گفت که اگر این جرگه در باره "مصالح ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور" و به عوض لوی جرگه ای که در قانون اساسی پیشبینی شده، تصمیم بگیرد، این امر تخلف است و این تخلف بزرگتر از یک تخلف ساده و "خیانت ملی" است.

روز جمعه (۲۰ عقرب/آبان) جبهه ملی، که شماری از سیاستمداران برجسته منتقد دولت در آن عضویت دارند، نیز این جرگه را "غیرقانونی" خواند و اعلام کرد که اعضای این در جرگه شرکت نخواهند کرد. اما مسئولان برگزاری این جرگه گفته اند که چنین اظهارات بر تصمیم آنها مبنی بر برگزاری این جرگه هیچ اثری بجا نخواهد گذاشت و دولت افغانستان مصمم به برگزاری آن است.

صفیه صدیقی، سخنگوی ستاد برگزاری این جرگه به بی بی سی گفت که شماری از کشورهای همسایه تلاش دارند که این جرگه را به چالش بکشند.

Image caption گفته شده که بیش از دو هزار نفر در جرگه بزرگ سنتی شرکت خواهند کرد

خانم صدیقی گفت: "بر اساس نگرانی که همسایه ها دارند، متاسفانه همیشه سبب این شده اند که زندگی روزمره مردم افغانستان را مختل کنند و مشکلاتی را در زندگی اجتماعی و اقتصادی این کشور به وجود آورند."

هلال الدین هلال از اعضای ستاد برگزاری این جرگه واکنشها به برگزاری این جرگه را در گفتگویی با بی بی سی ناشی از مخالفت "نفوذی های کشورهای همسایه" با عقد پیمان استراتژیک با آمریکا دانست.

او گفت که این نفوذی ها به صورت عجولانه و پیش از آغاز گفتگوها در این مورد و مشخص شدن مسائل مطروحه در این پیمان، اقدام به نشان دادن واکنش کرده اند.

آقای هلال گفت: "در این شک ندارم که کشورهای همسایه عمال نفوذی خود را داشته باشند و بنابر منافع خود دست به یک رشته اقدامات بزنند. بعضی اعتراضها، بعضی کنفرانسها و نشست ها نشانه هایی از این مسائل است."

گفته شده است که بیش از دو هزار تن در این جرگه دعوت شده اند. مکانیسم انتخاب اعضای این جرگه به صورت مشخص اعلام نشده و احتمالا افرادی از اقشار مختلف اجتماعی و از مناطق مختلف کشور به دعوت ستاد برگزاری این جرگه، در آن شرکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط