ناراحتی کابلی‌ها از حضور سنگین نیروهای امنیتی در آستانه لوی جرگه

پلیس کابل حق نشر عکس AP
Image caption به شمار ایستهای بازرسی در غرب کابل افزوده شده است

نیروهای امنیتی در کابل در آستانه برگزاری اجلاس بزرگ سنتی (لویه جرگه) تدابیر ویژه امنیتی را با حضور سنگین ماموران امنیتی به اجرا گذاشته اند.

قرار است این جرگه برای بحث در باره برخی مسائل پیشنهادی حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اواخر هفته جاری در غرب کابل برگزار شود.

پلیس و دیگر نیروهای امنیتی در شهر کابل و به ویژه محله های نزدیک به محل برگزاری این جرگه تدابیر امنیتی ویژه را از چند هفته پیش به اجرا گذاشته اند، اما در روزهای اخیر حضور این نیروها در این محلات بیشتر شده است.

علاوه بر خیابانهای اصلی، حتی کوچه ها و پس کوچه های اطراف محل برگزاری جرگه شاهد حضور ماموران امنیتی و گشت پلیس هستند. در بیشتر مناطق نیز ایستهای موقت بازرسی ایجاد شده است. همچنین تعدادی از نیروهای اطلاعاتی با لباس شخصی در این محلات مستقر شده اند.

اما این تدابیر و حضور سنگین نیروهای امنیتی در اطراف محل برگزاری این جرگه باعث ناراحتی ساکنان این محلات شده است.

برخی از آنها گفته اند که این تدابیر امنیتی نه تنها باعث ترافیک سنگین در خیابانها شده، بلکه سبب بهم خوردن نظم زندگی عادی آنها هم شده است.

عبدالاحد ساکن منطقه افشار گفت: "این منطقه را سرشماری کرده اند که از اعضای فلان خانواده چند نفر اند؟ کجا کار می کنند و چه کار می کنند."

حق نشر عکس AP
Image caption هتل اینترکانتیننتال که در ماه اسد هدف حمله مهاجمان انتحاری قرار گرفت در نزدیک محل برگزاری لویه جرگه سنتی موقعیت دارد

شماری از ساکنان محل گفته اند که نیروهای امنیتی در مواردی بدون اطلاع قبلی وارد خانه های آنها می شوند و به شمارش و ثبت هویت آنها می پردازند. به گفته آنها، پرواز هلیکوپترهای نظامی بر فراز این منطقه و حضور نیروهای امنیتی در آنجا، بر وضعیت روانی آنها اثر گذاشته است.

زهرا احمدی دانشجوی دانشگاه تعلیم و تربیت (تربیت معلم) گفت: "امروز، شنبه آغاز هفته که آمدم برای درس، اما متاسفانه وقتی که وارد دانشگاه شدم با صحنه نظامی رو به رو شدم. این وضعیت بر وضعیت روانی من تاثیر کرد و برای ما این دلهره پیش آمد که چه خواهد شد."

میرزا محمد که برای دیدار با برادرانش در منطقه افشار آمده است، گفت که نتوانست که از طریق جاده های اصلی به این منطقه بیاید. بلکه مجبور شد از طریق کوچه ها و پس کوچه و از یک مسیر طولانی، خود را به خانه اش در افشار که نزدیک محل برگزاری لوی جرگه هست، برساند.

ممکن است در روزهای برگزاری لویه جرگه تدابیر شدیدتر امنیتی در محلات و خیابانهای نزدیک به محل این جرگه به اجرا گذاشته شود و رفت و آمد ساکنان محل دشوار تر از این شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کابل در هفته های گذشته شاهد وقوع چند حادثه امنیتی بوده است

برخی از افراد ساکن در این محل که کارمند نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی هستند، گفته اند که احتمال آن وجود دارد که آنها نتوانند به موقع سر کار خود حاضر شوند شاید اصلا نتوانند در روزهایی که لوی جرگه جریان دارد به کار بروند.

مقامهای وزارت کار و امور اجتماعی، که مسئول تنظیم اوقات کاری و تعطیلات رسمی است، گفته اند که هنوز در باره اعلام تعطیل در روزهای برگزاری لوی جرگه تصمیمی گرفته نشده و تصمیم گیری در این مورد از صلاحیت های رئیس جمهوری است.

در محلی که اکنون قرار است لویه جرگه سنتی برگزار شود، سال گذشته جرگه مشورتی صلح برگزار شد و در ۱۲ اسد/خرداد چند مهاجم مسلح به وسیله سلاحهای سبک آر پی جی، این جرگه را هدف حمله قرار دادند.

همچنین هتل اینترکانتینینتال کابل که در هفتم ماه سرطان/تیر سال جاری هدف حمله مهاجمان انتحاری قرار گرفت در نزدیک محل برگزاری لویه جرگه واقع است.

مطالب مرتبط