روزنامه های کابل: شنبه، ۲۱ عقرب

"جبهه ملی"، تازه ترین تشکل سیاسی که روز جمعه (۲۰ عقرب/آبان) اعلام موجودیت کرد، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

احمد ضیا مسعود معاون پیشین رئیس جمهوری، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان از اعضای اصلی این جبهه هستند. جایگزینی نظام پارلمانی با نظام ریاستی کنونی از اهداف اصلی این جبهه اعلام شده است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "از اپوزیسیون سرگردان چه انتظاری می توان داشت؟" نوشته که اعلام موجودیت این جبهه در آستانه برگزاری لویه جرگه سنتی و اجلاس بن دوم "از نظر تبلیغاتی می تواند خبرساز و برای آقای کرزی سبب دردسرهایی جدید شود".

نویسنده، رهبران این جبهه را از "بی ثبات ترین و بی معیارترین افراد سیاسی" دانسته و افزوده که به همین دلیل این جبهه برای حکومت آقای کرزی تاثیرگذاری چندانی نخواهد داشت. هشت صبح معتقد است که احزاب سیاسی منتقد در ده سال گذشته هرگز نتوانستند که اپوزیسیونی نیرومندی تشکیل دهند، بلکه بیشتر به نق زدن و نقد کلی سیاست حکومت پرداختند.

سرمقاله نویس هشت صبح همچنین نوشته که رهبران جبهه ملی، خود از حامیان آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بودند و هنوز اسناد پست وزارت در وزارتخانه هایی را که در آن انتخابات به دست آورده بودند، در جیب های خود دارند.

نویسنده ضمن اشاره به فراز و فرود روابط رهبران جبهه ملی با حکومت، نوشته که رفتارهای آنها نشان می دهد که تشکیل ائتلافها در افغانستان تا چه حدی شکننده و بی ثبات است. هشت صبح در ادامه نوشته که با توجه به بی ثباتی سیاسی این رهبران، انتظار مثبتی از آنها وجود ندارد.

روزنامه چراغ، نوشته که هر چند ممکن است طرحهای جبهه ملی چند صباحی را در جامعه خسته از جنگ و ناامید، موضوع گفتمان غالب در ادبیات سیاسی کشور شود، اما استفاده از رویکردهای قومی و تباری می تواند چنین حرکتهای سیاسی را زمین گیر کند. به تعبیر نویسنده، دیگر زمان زنده کردن "بحثهای شکست خورده قومی" گذشته است.

سرمقاله نویس چراغ به این باور است که رهبران جبهه ملی، گذشته چندان خوبی در زمینه حکومتداری ندارند. نویسنده پرسیده که آیا حالا آنها می خواهند که "با پناه بردن به دامن اقوام مربوط خود، که امروزه در نهادهای مختلف سیاسی کشور با برادری و تا حدی مساویانه مشارکت ولو پرتنش دارند، آب را برای گرفتن ماهی خودشان گل آلود کنند؟"

چراغ در ادامه تاکید کرده که دولت که حالا ضعف های مدیریتی آن به شعار مشترک همه جریانهای سیاسی تبدیل شده، باید از به حاشیه راندن مردم در تصمیم گیری های ملی خودداری کند و در استخدام کارمندان دولتی در رده های مختلف نهادهای دولتی از شایسته سالاری استفاده کند.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که شخصیت های سیاسی و اقوام مختلف کشور در این جبهه عضویت دارند و اگر این جبهه بتواند اهداف خود را به صورت اصولی پیگیری کند، می تواند فصل جدیدی را در صحنه سیاسی کشور باز کند و بحران کنونی افغانستان را حل کند.

به نظر این روزنامه، نظام متمرکز کنونی افغانستان "زمینه ساز نوعی استبداد و مطلق العنانی" است و تجربه ده سال گذشته هم گواه آن است. نویسنده روزنامه افغانستان معتقد است که نظام ریاستی افغانستان مانع حضور گروههای سیاسی در قدرت و باعث تضعیف پارلمان کشور شده است.

سردبیر روزنامه افغانستان بدون اشاره به طرح نظام پارلمانی با پست نخست وزیری، که از سوی جبهه ملی ارائه شده، نوشته که نظام سیاسی کنونی نیازمند اصلاحات اساسی است و این کار بدون حضور گروههای سیاسی و اراده جمعی در ساختار قدرت و برنامه های اساسی امکان پذیر نیست.

روزنامه آرمان ملی، جبهه ملی را "صف نیرومند دیگر در برابر حکومت کرزی" خوانده و نوشته که غیر از سه سیاستمدار شناخته شده کشور، شماری از سیاسیون دیگر هم در این جبهه عضویت دارند.

به نظر این روزنامه، جبهه ملی در حالی تشکیل شده که آقای کرزی در تلاش تشکیل لویه جرگه سنتی "برای مشروعیت بخشیدن بیشتر" به حکومت خود است. جبهه ملی این جرگه را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده که در آن شرکت نخواهد کرد.

آرمان ملی از قول احمد ضیا مسعود، رئیس جبهه ملی نوشته که برهان الدین ربانی رهبر پیشین جمعیت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح که در ۲۹ سنبله/شهریور کشته شد، در جلسه های مقدماتی سران این جبهه شرکت می کرد و حالا اگر او زنده می بود، حتما عضویت این جبهه را داشت.

روزنامه سخن جدید، در مطلب اصلی صفحه نخست خود نوشته که امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی و ظاهر قدیر رئیس ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون هم برای عضویت در جبهه ملی دعوت شده بودند، اما عدم حضور آنها در مراسم آغاز به کار این جبهه نشانه عدم عضویت آنها در این جبهه دانسته می شود.

مطالب مرتبط