کرایه منازل در مناطقی از کابل تا برگزاری لویه جرگه 'متوقف شد'

پلیس کابل حق نشر عکس AP
Image caption تدابیر امنیتی در آستانه برگزاری لویه جرگه در کابل گسترده بوده است

شماری از مالکان راهنمای معاملات در کابل می‌گویند، مسئولان امنیتی به آنها دستور داده اند که تا پایان مراسم لویه جرگه، هیچ مکانی را در مناطق غربی شهر کابل، جایی که قرار است لویه جرگه در آن برگزار شود، کرایه ندهند.

این اقدام، ظاهرا به منظور جلوگیری از اجرای حملات تروریستی به محل برگزاری لویه جرگه اتخاذ شده است. مسئولان امنیتی در افغانستان در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

پیش از این، گروه های شورشی در چندین مورد خانه ها و یا دکانهایی را در نزدیک محلاتی که قصد حمله به آن را داشته اند، کرایه کرده و در آنجا برای اجرای حمله برنامه ریزی کرده اند.

از جمله گزارش مسئولان امنیتی نشان می دهد که شورشیان برای حمله به مراسم تجلیل از پیروزی مجاهدین در کابل، در سال ۱۳۸۸، خانه ای را در نزدیکی محل تجلیل این مراسم کرایه کرده بودند و از آنجا به طرف محلی که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان همراه با شماری از اعضای کابینه و پارلمان حضور داشتند، تیراندازی کردند.

آخرین لویه جرگه ای که در کابل برگزار شد نیز مورد حمله مردان مسلح قرار گرفت که به استعفای وزیر داخله (کشور) و رئیس امنیت ملی منجر شد.

اما در بسیاری از این موارد، مهاجمان ماهها قبل از زمان موعود، در محلات مورد نظر، دست به کرایه خانه زده بودند. با این حال، مالکان راهنمای معاملات در کابل می گویند که دستور منع خرید و فروش و کرایه منازل، از تاریخ پانزدهم میزان (مهر) به آنها داده شده است.

این اقدام اگرچه با انتقاد شماری از مالکان راهنمای معاملات در کابل رو به رو شده که می گویند این مسئله مانع از ادامه کار و بار آنها شده است اما تلاش نیروهای امنیتی برای تامین امنیت لویه جرگه را نشان می دهد.

قرار است حدود دو هزار نفر، از سراسر افغانستان برای شرکت در این نشست به کابل بیایند و برای چهار روز، در مورد مسایلی از جمله امضای پیمان استراتژیک همکاری میان افغانستان و آمریکا و بحث مصالحه با طالبان گفتگو کنند.

تدابیر امنیتی در آستانه برگزاری این مراسم در کابل جدی بوده است و نیروهای اضافی امنیتی در محلات مختلف، به ویژه در نزدیکی محل برگزاری لویه جرگه مستقر شده اند و بر رفت و آمد وسایل نقلیه به شدت نظارت دارند.

مطالب مرتبط