لویه جرگه افغانستان از دیدگاه نمایندگان برخی احزاب پاکستانی

حق نشر عکس .

محور اصلی بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان در لویه جرگه عنعنوی هفته جاری در افغانستان رابطه استراتژیک بین افغانستان و آمریکاست. این سند همکاری هم در داخل و هم در خارج از مرزهای افغانستان دارای موافقان و مخالفانی است. آنچه در زیر می‌آید واکنش کوتاه برخی از سیاستمداران احزاب مختلف پاکستان (در ایالت خیبر پختونخواه) به حضور آمریکا در افغانستان است:

سناتور مولوی گل نصیب خان، سخنگوی دفتر مرکزی حزب جماعت اسلامی به رهبری مولانا فضل الرحمن

آمریکا برای بودنش در افغانستان و منطقه بهانه تراشی می‌کند. هر قدر آمریکا در افغانستان باقی بماند، به همان اندازه جنگ طولانی‌تر خواهد شد.

زاهدخان سخنگوی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان

من به حیث نماینده و تحلیل‌گر اوضاع منطقه می‌گویم، افغانستان خانه مشترک ماست و هیچگاه نمی‌خواهیم یک قوت خارجی در افغانستان پایگاه نظامی داشته باشد.

ما افغان‌ها را به حیث یک ملت آزاد می‌شناسیم چرا که این آزادی فخر افغان‌هاست و به همین خاطر سه دهه است که قربانی می‌دهند. چرا بعد از چنین قربانی‌‌های زیادی، دوباره برای یک بیگانه دیگر پایگاه نظامی داد. این یک جفا است.

در حال حاضر بیش از صد و بیست هزار نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور دارد. اما تا کنون امنیت را نتوانسته‌اند بیاورند. یگانه راه حل اینست که کشور های اسلامی مثل ترکیه، بنگلادش و سایر کشورهای اسلامی نیروهای نظامیشان را به جای نیروهای ناتو مستقر سازند. و کنترل را به دست گیرند. سپس انتخابات آزاد دوباره راه اندازی گردد.

ظفر اقبال جگله، مسئول دفتر مسلم لیگ (نواز شریف)

وقتی آمریکا خروج نیروهایش را از افغانستان اعلام نماید، از همان لحظه دیگر بهانه جنگ ختم می‌شود.

من همیشه گفته‌ام تا زمانیکه قوای خارجی در افغانستان باشد، هیچگاه افغانستان و منطقه آرام نخواهد ماند به ویژه مساله افغانستان راه حل پیدا نخواهد کرد. زیرا برای مردم این مفکوره هست که در افغانستان قوت‌های خارجی است و بالای ماحکومت خارجی حاکمیت دارد. آمریکا هرچه زودتر باید افغانستان را ترک گوید، وقتی آمریکا اعلام خروج واقعی نماید، از همان لحظه مساله افغانستان حل است.

هاشم خان بابر، مقام ارشد در حزب عوامی نشنال پارتی

بودن آمریکا در افغانستان یک امر ضروری است. از ما و یا دولت افغانستان، البته مردم افغانستان هوشیارتر هستند. آن‌ها خود می‌دانند تا بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند. بودن آمریکا در افغانستان، نه تنها برای افغانستان فاید دارد بلکه برای پاکستان نیز فوایدی دارد.

غلام آفتاب خان شیرپائو رهبر حزب پی پی پی (شیرپائو)

از ده سال پیش بدین سو آمریکا نتوانست امنیت را در افغانستان بیاورد به ویژه در مناطق پشتون نشین، از این بعد چه می‌تواند؟ بودن آمریکا و یا نبودن آمریکا برای آوردن امنیت در افغانستان و منطقه سودمند نیست.

به نظرم هرچه زودتر آمریکا باید افغانستان راترک گوید زیرا هیچ دلیلی باقی برای ماندن آمریکادر افغانستان نیست.

مختار یوسف زی ، مسئول دفتر ملی عوامی پارتی به رهبری محمودخان اسکزی

افغانستان در وضعیتی قرار دارد که برخی از همسایه هایش در امور آن مداخله می‌کند. بودن پایگاه نظامی آمریکادر افغانستان یک امر ضروری است. تا جاییکه فکر می‌کنم بودن آمریکا نه تنها برای افغانستان بلکه برای پاکستان نیز خوبیهای خود را دارد.

قاضی حسین احمد رهبر سابق جمعیت اسلامی

چه کسی می‌گوید که آمریکا برای افغانستان و یا برای منطقه امنیت می آورد و بودن آمریکا در منطقه به نفع ما است؛ و یا اینکه ما بدون حضور نظامی آمریکا اصلا زندگی کرده نمی‌توانیم.

از حضور آمریکا، بوی غلامی (بردگی) به مشام می‌رسد. افغان‌ها باید سرنوشت‌شان را خودشان تعیین کنند؛ اگر طالب است، اگر افغان بیرون از افغانستان است اگر (افغان) داخل افغانستان است. مردم افغانستان خود بنشینند یک فارموله تیار بسازند (راهکاری را ایجاد کنند) که مورد رضایت همه احزاب و گروه ها باشد.