روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۲ عقرب

بیشتر روزنامه‌های امروز یکشنبه ۲۲ عقرب کابل اختصاص دارد به لویه جرگه که قرار است اواخر هفته جاری در کابل برگزار شود. این نشریات همچنین مطالبی دیگری دارند درباره ادامه اختلاف نظرها بین کابل و اسلام آباد و البته گزارشهایی در باره تشکیل ائتلاف جدید سیاسی در افغانستان.

سرنوشت در سرمقاله خود نوشته است که در این اواخر مخالفان سیاسی حکومت افزایش یافته است که با باور نویسنده فعالیت برخی از این نهادهای مخالف حکومت هم تا حد زیادی مشروعیت ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله بسیاری از این نهادها از سوی کشورهای خارجی حمایت می شوند و منافع خارجیها را دنبال می‌کنند.

این سرمقاله در انتها نتیجه‌گیری کرده است که مهم شمردن منافع دیگران بر منافع ملی گامی ضد دموکراسی است که نتایج بدی را به دنبال خواهد داشت.

ویسا روزنامه دیگر صبح کابل ایجاد ائتلاف تازه سیاسی در افغانستان را تکرار یک تجربه ناکام خوانده است.

در این جبهه احمد ضیا مسعود معاون پیشین رئیس جمهوری، محمد محقق عضو مجلس، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی عضویت دارند.

به گفته ویسا این ائتلاف با هدف مخالفت با جرگه عنعنوی ایجاد شده است و تاکید کرده است که تجربه ده سال گذشته نشان داده است که این گونه ائتلاف ها هیچ سودی نداشته و ناکام بوده است.

چراغ نیز مطلب اصلی خود را به جرگه عنعنوی تخصیص داده است.

به نوشته چراغ علیرغم اینکه گروه‌های مختلفی با برگزاری این لویه جرگه مخالفت دارند، اما حکومت افغانستان تلاش دارد تا به هر نحوی که می شود این جرگه را برگزار کند.

چراغ این تلاش دولت را ناشی از نگرانی حکومت از به قدرت رسیدن دوباره طالبان و رفتن افغانستان به سوی جنگ داخلی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی خوانده است.