امنیت ملی افغانستان: طالبان به طرح امنیتی لویه جرگه دسترسی نداشته‌اند

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption لطف الله مشعل: طرح امنیتی لوی جرگه کاملا محرم و کسی به آن دسترسی ندارد

نهادهای امنیتی افغانستان ادعای گروه طالبان در مورد دسترسی به برنامه امنیتی لویه جرگه آتی در کابل را تکذیب کرده اند.

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان با تاکید بر محرمانه بودن پیش بینی های امنیتی اجلاس لویه جرگه، به خبرنگاران گفته است که برنامه تامین امنیت این جرگه "کاملا محرم" است و هیچ گروهی به آن دسترسی نیافته است.

عبدالرحمان رحمان، معاون امنیتی وزارت داخله (کشور) افغانستان نیز گفته است که این ادعا "جنگ تبلیغاتی" طالبان برای جلوگیری از برگزاری لویه جرگه است.

همزمان با این، نیروهای امنیتی افغانستان خبر داده اند یک مهاجم انتحاری را در نزدیکی محل برگزاری لویه جرگه به ضرب گلوله کشته اند.

وزارت داخله افغانستان می گوید که این فرد تصمیم داشت بمبها را منفجر کند، اما پیش از آن، از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد.

شب گذشته گروه طالبان سندی را به رسانه ها ارسال و ادعا کردند که اقدامات امنیتی دولت افغانستان برای برگزاری لویه جرگه را در اختیار دارند.

این سند بیست و هفت صفحه ای شامل فهرستی تفصیلی از تدابیر امنیتی برای برگزاری این جرگه و حفاظت از جان شخصیتهای برجسته دولتی از جمله وزرا و شخص حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور است.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان به خبرنگاران گفت: "این برنامه ما نیست. اگر برنامه (دولت) هم باشد، احتمالا از سالهای گذشته و از جرگه های گذشته است. برنامه ای که برای این جرگه ساخته شده، کاملا محرم است."

آقای مشعل افزود: "طالبان و دیگر دشمنان افغانستان بسیار تلاش کردند از تدویر این جرگه جلوگیری صورت بگیرد، اما نتوانستند در میدان و در عمل کاری بکنند. تدابیر بسیار جدی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان گرفته شده که به طالبان مجال نداد کاری بکنند."

'نگرانی امنیتی'

اما با وجود تکذیب مقامات امنیتی، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که ریاست جمهوری افغانستان دستور تحقیقات بیشتر در مورد ادعای طالبان را صادر کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لوی جرگه روابط درازمدت با آمریکا و چگونگی مذاکره با طالبان را بررسی می کند

آقای اسپنتا که در جلسه مجلس نمایندگان افغانستان صحبت می کرد، در پاسخ به سئوال یکی از اعضای مجلس در این مورد، گفت که ادعای طالبان در مورد دست یافتن به طرح امنیتی، "جای نگرانی دارد."

او گفت: "به مقامات امنیتی هدایت داده شده که موضوع پیگیری شود. شبیه این مسایل در کشورهای بسیار قدرتمند هم صورت می گیرد، اما ما در کشوری هستیم که نفوذ دشمنان در آن آشکار است."

آقای اسپنتا افزود: "جای نگرانی و جای تاسف است."

گروه طالبان هشدار داده اند که به لویه جرگه ای که قرار است آخر هفته جاری در کابل برگزار شود، حمله خواهند کرد.

در صورتی که ادعای طالبان در مورد دست یافتن به پیش بینی های امنیتی برای حفاظت از این جرگه درست باشد، امنیت بیش از دو هزار شرکت کننده این جرگه با خطر روبرو خواهد بود.

قرار است علاوه بر مسئله روابط درازمدت افغانستان با آمریکا، بحث چگونگی مذاکره دولت با گروه طالبان نیز در این جرگه مورد بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط