نخستین پناهجوی افغان از استرالیا اخراج می شود

بازداشتگاه در سیندی حق نشر عکس AFP
Image caption بازداشتگاه در سیدنی، محلی که اسماعیل میرزا جان در آن نگهداری می شود

قرار است برای نخستین بار، استرالیا یک پناهجوی افغان را که درخواست پناهندگی او رد شده، به افغانستان باز گرداند.

رسانه های داخلی استرالیا، از این مرد به نام اسماعیل میرزا جان، بیست و هفت ساله، یاد کرده و گزارش داده اند که قرار است این شهروند افغان، روز شنبه به کابل بازگردانده شود.

آقای میرزا جان، نخستین پناهجوی افغان است که پس از تفاهم ماه جنوری میان افغانستان و استرالیا، به کشورش بازگردانده می شود.

براساس این تفاهم که میان دولت های دو کشور امضا شد، استرالیا اجازه دارد افغانهایی را که درخواست پناهندگی شان قبول نمی شود، حتی در صورت عدم رضایت پناهجو، او را به افغانستان بازگرداند.

میرزا جان به رسانه ها گفته است که او هیچ خانواده ای در افغانستان ندارد و بازگشت او به کشورش، او را در شرایط سختی قرار خواهد داد.

او افغانستان را در سال ۲۰۰۱ ترک کرد و پس از آنکه درخواست پناهندگی اش در بریتانیا و ایرلند رد شد، سال گذشته با استفاده از هواپیما به استرالیا رفت.

آقای میرزا جان، در حال حاضر در یک بازداشتگاه در شهر سیدنی استرالیا نگهداری می شود.

'بدون دوست، بدون خانواده'

مسئولان اداره مهاجرت استرالیا می گویند که آنها مطمئن هستند این پناهجوی افغان با مصونیت کامل به افغانستان بازگردانده خواهد شد.

در یک اعلامیه اداره مهاجرت استرالیا آمده است: "آمادگی ها برای بازگردان یک پناهجوی افغان به کابل، که به تاریخ شانزدهم فبروری/فوریه سال ۲۰۱۰ به استرالیا آمده بود، اتخاذ شده است."

اعلامیه می افزاید: "درخواست این شهروند افغان از سوی اداره (مهاجرت) و هیات بررسی پناهندگی استرالیا ارزیابی شده ولی به او پناهندگی داده نشده است."

اسماعیل میرزا جان به شبکه خبری ABC گفت که در صورت بازگشت به افغانستان، نگران زندگی خود است.

او گفت: "من (در افغانستان) هیچ دوستی، هیچ خانواده ای ندارم. چگونه زندگی خواهم کرد؟"

افغانها، بیشترین تعداد پناهجویان را در استرالیا تشکیل می دهند. شماری از آنها پس از آنکه در سایر کشورها درخواست پناهندگی شان رد می شود، به استرالیا می روند.

مطالب مرتبط