ستاد برگزاری: ۱۹۰۰ نفر از اعضای لویه جرگه نام نویسی کرده اند

صفیه صدیقی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم صدیقی گفت که فهرست اعضای لویه جرگه به امضای رئیس جمهوری رسیده است

ستاد برگزاری لویه جرگه سنتی افغانستان اعلام کرده که ۱۹۰۰ نفر از ۲۰۳۰ نفری که برای شرکت در این جرگه دعوت شده، نام نویسی کرده اند.

این جرگه قرار است روز چهارشنبه (۲۵ عقرب) رسما در کابل، افتتاح شود.

قرار است که این جرگه پیمان استراتژیک با آمریکا و مصالحه با طالبان را بررسی کند. مقامهای دولت افغانستان گفته اند که این جرگه جنبه مشورتی دارد و اجرای مصوبات آن الزامی نیست. صفیه صدیقی سخنگوی این ستاد روز سه شنبه، ۲۴ عقرب/آبان به بی بی سی گفت با آن که زمان نام نویسی به پایان رسیده، احتمال آن وجود دارد که آنهایی که هنوز ثبت نام نکرده اند، ثبت نام کنند.

خانم صدیقی گفت که این افراد شامل کسانی هستند که از سراسر افغانستان و همچنین نمایندگان مهاجران افغان در کشورهای ایران، پاکستان، آمریکا، اروپا و استرالیا برای شرکت در این جرگه دعوت شده اند.

به گفته او، بیش از ۱۷۰ عضو پارلمان افغانستان هم برای شرکت در لویه جرگه نام نویسی کرده اند و ممکن است شمار آنها از این هم بیشتر شود.

پیش از این شماری از نمایندگان مجلس، برگزاری این جرگه را غیرقانونی خوانده و گفته اند که در آن شرکت نمی کنند. خانم صدیقی گفت که برخی از این نمایندگان هم حالا اظهار تمایل به شرکت در جرگه را کرده اند.

شیوه گزینش اعضای لویه جرگه

سخنگوی ستاد برگزاری لویه جرگه سنتی گفت که صلاحیت تعیین معیارهای گزینش اعضای این جرگه از اختیارات این ستاد بوده، ولی فهرست نهایی آن را حامد کرزی، رئیس جمهوری تایید کرده است.

او گفت: "این ها کسانی هستند که لیست شان از ولایات آمد و این لیست را از اداره ارگانهای محلی به کمیسیون برگزاری لویه جرگه آوردند. این شک وجود داشت که نشود والیها افراد خود را و آنهایی را که وابسته به خودشان هستند معرفی کنند و شنیدیم که آنها دستیارها و محافظان خود را هم معرفی کرده اند."

خانم صدیقی گفت که اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه، که تعداد آن به ۳۲ تن می رسد، تلاش کردند تا تشخیص دهند که آیا افراد معرفی شده واقعا افراد "متنفذ قومی" و شخصیت های شناخته شده در ولایت و محل خود هستند یانه. به گفته او، این کمیسیون تغییراتی را در فهرست افراد معرفی شده به وجود آورد.

سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه سنتی گفت که بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده از هر یک ولسوالی (شهرستان) و منطقه های شهری و مراکز ولایت یک نفر دعوت شده است و علاوه بر آن نمایندگان جامعه مدنی، روحانیون، کوچی ها (عشایر) و مهاجران افغان در کشور های دیگر هم شامل اعضای لویه هستند.

خانم صدیقی همچنین گفت که ۳۰ درصد اعضای شوراهای منتخب ولایات هم برای شرکت در لویه جرگه سنتی دعوت شده اند.

مطالب مرتبط