کابل در انتظار گشایش نشست سنتی افغانها

سرباز افغان در کابل حق نشر عکس Getty
Image caption تدابیر امنیتی در آستانه گشایش نشست لویه جرگه در کابل گسترده بوده است

انتظار می رود حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تا ساعات دیگر جلسه سنتی لویه جرگه را در کابل گشایش دهد.

این جرگه که نزدیک به دو هزار نفر در آن شرکت می کنند، روی مسایلی چون طرح مصالحه با طالبان و امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا بحث خواهد کرد.

تدابیر امنیتی در آستانه گشایش این اجلاس چهار روزه در کابل شدید بوده است.

نیروهای اضافی پلیس، ارتش و کارمندان امنیت ملی در ساحات مختلف شهر مستقر شده اند و رفت و آمد افراد و وسایط به شدت تحت نظارت قرار دارد.

حتی شماری از خانه های مسکونی در نزدیکی محل برگزاری لویه جرگه در کابل از سوی نیروهای امنیتی بازرسی شده است.

همچنین گزارشها می رساند که نیروهای اضافی امنیتی در اطراف شهر کابل مستقر شده و افرادی که می خواهند وارد شهر شوند، باید کارت هویت معتبر داشته باشند.

'نقشه امنیتی'

نگرانی های امنیتی در آستانه برگزاری این نشست در کابل گسترده بوده است. گروه طالبان ادعا کرده اند که به طرح امنیتی دولت افغانستان برای این جرگه دسترسی یافته اند؛ ادعای که از سوی مسئولان افغان به شدت تکذیب شده است.

همزمان با اعلام طالبان مبنی به دست یابی به طرح امنیتی لویه جرگه، نیروهای امنیتی یک مهاجم انتحاری را در نزدیکی محل برگزاری این جرگه به ضرب گلوله از پا درآوردند و همزمان، دو مهاجم احتمالی دیگر را بازداشت کردند.

گروه طالبان هشدار داده اند که به هر کسی که در این جرگه شرکت کند، حمله خواهند کرد.

حق نشر عکس .
Image caption طالبان ادعا کرده اند که نقشه امنیتی لویه جرگه را بدست آورده اند

در کنار تهدیدهای امنیتی، مخالفت های سیاسی با برگزاری این جرگه نیز شدید بوده است.

ائتلاف های سیاسی و حلقاتی در پارلمان افغانستان با برگزاری این جرگه مخالفت کرده و آن را گامی در راستای تضعیف نهادهای قانونی و منتخب افغانستان از جمله پارلمان دانسته اند.

شماری از تحلیلگران افغان نیز باور دارند که برگزاری این جرگه در نبود طرح نهایی پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا، بی نتیجه خواهد بود.

هارون میر، از تحلیلگران افغان به بی بی سی گفت: "من فکر می کنم که این یک جرگه دیگری خواهد بود که در آن مردم چای خواهند نوشید، غذا خواهند خورد و مسایل را بحث خواهند کرد، اما در پایان، رئیس جمهور کرزی برنده اعلام خواهد شد. این متاسفانه واقعیت افغانستان است."

مقامات افغان گفته اند که تصامیم اتخاذ شده در این جرگه، جنبه قانونی ندارد و حکومت مکلف به اجرای آن نیست.

این مقامات گفته اند که هر گونه تفاهم با آمریکا، باید از سوی پارلمان افغانستان تائید و یا رد شود و هدف از برگزاری جرگه، "مشورت" با مردم است.

مطالب مرتبط