کمیسیون لویه جرگه:خواستهای آمریکا در پیمان استراتژیک 'محرم است'

لویه جرگه حق نشر عکس Getty
Image caption شرکت کنندگان لویه جرگه از پیش نویس پیمان استراتژیک انتقاد کرده اند

صفیه صدیقی، سخنگوی لویه جرگه کابل می گوید خواستهای آمریکا از پیمان استراتژیک با افغانستان "محرم باقی مانده" و در اختیار شرکت کنندگان لویه جرگه قرار داده نشده است.

اعضای لویه جرگه در دومین روز کاری خود، پیش نویس پیمان استراتژیک بین آمریکا و افغانستان را دریافت کردند اما در آن چیزی در مورد خواست آمریکا از افغانستان وجود ندارد.

خانم صدیقی به خبرنگاران گفت که آمریکایی ها تقاضا کرده اند خواست های آنها، "محرم باقی بماند".

او گفت: "چرا خواستهای جانب مقابل (آمریکا) بازتاب داده نشده است؟ به این دلیل که آنها (آمریکا) یک نوع حساسیت داشتند در این مورد که موضوع به مطبوعات داده نشود."

خانم صدیقی افزود: "آنها خودشان می خواهند که موضوعی که از طرف آنها است، بسیار باید محرم باشد."

اعتراضهای لویه جرگه

عدم موجودیت خواستهای آمریکا در مسوده ای (پیش‌نویسی) که در اختیار شرکت کنندگان لویه جرگه قرار گرفته، اعتراض‌هایی را در درون این جرگه نیز بوجود آورده است.

این شرکت کنندگان می گویند، آنچه در مسوده آمده، تنها خواست‌های جانب افغانستان است؛ در حالی که آنها برای تصمیم گیری دقیق و شفاف، نیاز دارند بدانند که آمریکا از این پیمان چه انتظاراتی دارد.

حمید دانش، از شرکت کنندگان لویه جرگه به بی بی سی گفت: گنگ بودن خواست آمریکایی ها از افغانستان، سوال‌هایی را برای ما به میان آورده است که اگر به این سوالها پاسخ داده نشود، تصمیم گیری در مورد متنی که در اختیار ما قرار داده شده دشوار خواهد بود.

یکی از مسایل مهم و جنجال برانگیز در پیمان همکاری استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، مسئله ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در خاک افغانستان است.

شماری از حلقات سیاسی در افغانستان و همچنین در همسایه های این کشور، نسبت به احتمال ایجاد پایگاه های آمریکا در افغانستان نگرانی نشان داده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم گشایش لویه جرگه گفت که در صورت تامین منافع ملی افغانستان، آمریکا اجازه خواهد داشت تا در افغانستان "تاسیسات نظامی" داشته باشد.

با این حال، جزئیات این مسئله هنوز روشن نیست و گفته نشده که این تاسیسات در چه سطحی خواهد بود، در کدام نقاط افغانستان و به چه شکلی ایجاد خواهد شد.

همسایه های افغانستان، به ویژه ایران، نسبت به ایجاد این پایگاه ها ابراز نگرانی کرده اند.

اما در حالی که مقامات افغان به امضای پیمان همکاری استراتژیک با آمریکا پافشاری می کنند، تاکید دارند که هیچ کشوری از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نخواهد کرد.

مطالب مرتبط