بحث لویه جرگه افغانستان در مورد پیش نویس 'پیمان استراتژیک' با آمریکا

لویه جرگه حق نشر عکس Getty
Image caption شماری از شرکت کنندگان جرگه از "ابهام" در مسوده پیمان استراتژیک انتقاد کرده اند

مسئولان برگزاری لویه جرگه در کابل می گویند مسوده پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا را در اختیار شرکت کنندگان جرگه قرار داده اند.

مقامات افغان گفته اند، هنوز این متن نهایی نشده و نکات مورد اختلاف بین دو کشور افغانستان و آمریکا در آن وجود دارد و انتظار می رود اعضای لویه جرگه دیدگاه های خود را در مورد محتوای این توافقنامه ابراز دارند.

عملیات شبانه نیروهای خارجی، بازرسی خانه ها از سوی سربازان خارجی و کنترل خارجیان بر زندانها و نگهداری از زندانیان وابسته به گروه های شورشی، از مسایلی است که هنوز افغانستان و آمریکا در مورد آن به توافق نرسیده اند.

بعد از ظهر (چهارشنبه، ۲۵ عقرب / آبان) شرکت کنندگان لویه جرگه به چهل کمیته کاری تقسیم شدند تا به شکل جداگانه در مورد آجندای این جرگه بحث کنند.

انتظار می رود با توجه به نکات این پیمان، کمیته های لویه جرگه طی دو روز دیگر به بررسی و بحث پیرامون جزئیات آن بپردازند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که پیش از امضای این پیمان با آمریکا، نظرخواهی و شنیدن مشورت های شرکت کنندگان این لویه جرگه برای او مهم است.

ابهام در مسوده

منتقدان می گویند، در نبود مسوده نهایی پیمان استراتژیک، بحث شرکت کنندگان این لویه جرگه در مورد سندی که در اختیارشان قرار گرفته فایده ای ندارد.

شماری از شرکت کنندگان لویه جرگه نیز گفته اند که این مسوده حاوی "نکات مبهمی" است که نیاز به توضیح دارد.

قربان علی اسماعلی، از شرکت کنندگان لویه جرگه به بی بی سی گفت که از جمله موارد "مبهم" در این مسوده این است که آیا آمریکا براساس این پیمان "پایگاه های دائمی" در افغانستان خواهد داشت یا نه.

آقای اسماعلی گفت که قرار است روسای کمیته های کاری لویه جرگه بعد از ظهر امروز با هیات اداری لویه جرگه و شماری از مقام های دولتی دیدار کنند و این سوالات را با آنها در میان بگذارند.

در عین حال، انتقادهایی نسبت به کندی در کار لویه جرگه نیز مطرح شده است.

برخی از شرکت کنندگان لویه جرگه به بی بی سی گفتند که شماری از شرکت کنندگان، حوالی ساعت یازده به محل برگزاری جرگه آمدند و این مسئله باعث تاخیر در کار کمیته های کاری شده است.

'منفعت افغانستان'

هنوز به درستی روشن نیست که از جمع بیش از دو هزار نفری که برای مشورت در مورد پیمان همکاری با آمریکا و طرح مصالحه با طالبان به کابل فراخوانده شده اند، چه تعداد از آنها با این پیشنهادها موافق هستند.

در همانحال، نتیجه کار این لویه جرگه هر چه باشد، مقامات افغان تاکید کرده اند که تصمیمات آن جنبه اجرایی نخواهد داشت و تصمیم نهایی در این مورد بر عهده پارلمان افغانستان است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در جلسه گشایش لویه جرگه گفت که امضای پیمان استراتژیک با آمریکا به نفع افغانستان است.

او گفت: "امروز ما و شما با ذهن واضح و روشن، با خواسته های واضح و روشن و با منفعت ملی افغانستان، حاضر به معامله استراتژیک با آمریکا و دیگر کشورها هستیم و آن را به خیر مردم افغانستان می دانیم."

آقای کرزی افزود: "با تمام آزردگی هایی که از آمریکا و غرب داریم، ولی آزردگی امروز ما باعث این نشود که منفعت فردای خود را به خطر بیاندازیم."

او تاکید کرد که ادامه همکاری افغانستان و آمریکا به عنوان "دو کشور مستقل" پس از سال ۲۰۱۴ برای ادامه ثبات در افغانستان و دفاع از این کشور در برابر تهدیدهای امنیتی حیاتی خواهد بود.

مطالب مرتبط