اهمیت عملیات شبانه آمریکا و ناتو در روابط آمریکا و افغانستان

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت افغانستان در دو سال گذشته همواره خواستار توقف عملیات شبانه آمریکا و ناتو بوده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در سخنرانی افتتاحیه لویه جرگه سنتی در کابل، برای بستن هر پیمان یا امضای هر توافقنامه ای با آمریکا، شرایطی گذاشت که مهم ترین آن توقف عملیات شبانه از سوی نیروهای آمریکایی و ناتو است.

هیچ یک از مقام های امنیتی افغانستان حاضر نیستند به صورت رسمی در مورد اهمیت و تاثیر عملیات شبانه در جنگی که هم اکنون در افغانستان جریان دارد، صحبت کنند.

اما شماری از مقام های امنیتی کنونی و پیشین افغانستان معتقدند که عملیات شبانه، از موثرترین تاکتیک های جنگی نیروهای خارجی در افغانستان بوده و مهم ترین مهره های گروه های شورشی در عملیات شبانه کشته یا دستگیر شده اند.

عملیات شبانه از دید آمریکا

نیروهای آمریکایی و ناتو با استفاده از افراد اطلاعاتی که در میان مردم دارند، فرماندهان طالبان و یا هم افرادی از گروه های شورشی را که در محلی با هم گرد آمده اند، شناسایی می کنند، محل دقیق آنها را مشخص می کنند و با حمله غافلگیرانه در شب، آنها را می کشند یا بازداشت می کنند.

ناتو و مقام های آمریکایی به این باورند که آنها با استفاده از این روش، از تلفات غیرنظامیان جلوگیری می کنند، نیاز به استفاده از نیروی زیاد را ندارند و به سادگی می توانند به شورشیان آسیب بزنند بدون اینکه تلفات جدی غیر نظامی را به دنبال داشته باشد.

یکی از مقام های افغان که نخواست نامش فاش شود گفت، هر شب به طور متوسط پنج تا هفت عملیات شبانه در مناطق جنوب و شرق افغانستان به اجرا گذاشته می شود.

اگر نیروهای آمریکایی و ناتو همین عملیات را در جریان روز انجام دهند، مجبورند منطقه وسیعی را محاصره کنند، راه ها را ببندند و در صورت مقابله مسلحانه طالبان، در هر عملیاتی یک یا چند تن از نیروهای خود را نیز از دست بدهند.

عملیات شبانه از دید افغانستان

اما دولت افغانستان، از زاویه دیگری به این مساله نگاه می کند و مشکلاتی را بر می شمارد که به دلیل عملیات شبانه از سوی نیروهای آمریکایی و ناتو، دامن گیر دولت افغانستان شده است.

مقام های افغان می گویند در بسیاری موارد، اطلاعاتی که به نیروهای آمریکایی و ناتو در مورد حضور شورشیان در یک محل داده می شود، دقیق نیست و این مساله سبب می شود که نیروهای خارجی خانه های مردم را بازرسی کنند و بازرسی خانه های مردم باعث رعب و وحشت در میان آنها شده و سبب می شود آنها از دولت ناراضی شوند و به گروه های شورشی بپیوندند.

شرط حساس

با آنکه آمریکا بزرگترین متحد افغانستان در جنگ علیه تروریسم است، اما ظاهرا به نظر می رسد که این دو متحد دست کم در روش جنگ علیه تروریسم، توافق نظر لازم را ندارند.

بحث بر سر امضای پیمان استراتژیک با آمریکا، نزدیک به دو سال است که ادامه دارد و مقام های افغان و آمریکایی بارها بر ضرورت عقد چنین پیمانی تاکید کرده اند.

صفیه صدیقی، سخنگوی لویه جرگه در دومین روز این اجلاس گفت، متن توافقنامه ای که در حال حاضر در اختیار اعضای لویه جرگه قرار گرفته است، هنوز متنی نیست که آمریکا و افغانستان برسر آن به توافق نهایی رسیده باشند.

این اظهارات خانم صدیقی نشان می دهد که ظاهرا اختلاف در جزئیات مساله سبب شده است که دو طرف بعد از دو سال بحث و مذاکره نتوانند به یک توافق نهایی برسند.

حالا آقای کرزی توقف چیزی را پیش شرط امضای پیمان استراتژیک با آمریکا قرار داده که ادامه آن برای آمریکا حیاتی به حساب می آید، در این صورت دورنمای پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان را چگونه می توان دید؟

افزون بر این آنگونه که صفیه صدیقی می گوید، خواستهای آمریکا از افغانستان نیز در اختیار اعضای لویه جرگه قرار داده نشده است، و به گفته او آمریکایی ها تقاضا کرده اند، خواستهای آنها "محرم" بماند.

آیا در این صورت، اعضای لویه جرگه، به امضای پیمان استراتژیک بین آمریکا و افغانستان، رای مثبت خواهند داد؟ این سوالی است که اعضای لویه جرگه احتمالا تا روز دیگر به آن پاسخ خواهند داد.

مطالب مرتبط