موضوع مصالحه با طالبان بر سر میز لویه جرگه افغانستان

اعضای لویه جرگه حق نشر عکس Getty
Image caption اعضای لویه جرگه یک روز کاری خود را به بررسی برنامه مصالحه دولت آقای کرزی با طالبان اختصاص داده اند

اعضای لویه جرگه افغانستان مذاکرات خود را در باره مصالحه با طالبان و دیگر گروههای شورشی آغاز کرده اند.

در این جرگه حدود دو هزار تن از بزرگان قومی و ریش سفیدان افغان جمع شده اند و از روز چهارشنبه گذشته در باره روابط استراتژیک با آمریکا و مصالحه با طالبان گفتگو می کنند.

صفیه صدیقی، سخنگوی لویه جرگه سنتی به بی بی سی گفت که براساس برنامه روز جمعه (۲۷ عقرب/آبان) نوبت بحث در باره چگونگی برنامه مصالحه با طالبان و دیگر گروههای همسو با آن رسید.

خانم صدیقی گفت که معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح پنجشبه شب گزارش کاری این شورا را به اعضای جرگه ارائه کرده است.

سخنگوی لویه جرگه سنتی افزود که در میان اعضای جرگه تقریبا هیچ مخالفتی در باره مصالحه با طالبان وجود ندارد، اما اختلافاتی در مورد مکانیسم گفتگو با آنها وجود دارد.

اسماعیل قاسمیار، عضو شورای عالی صلح در گفتگویی با بی بی سی گفت: "از اعضای لویه جرگه خواسته شده که نظریات و پیشنهادهای (خود را توضیح دهند) که این کار به چه ترتیبی پیش برده شود. یعنی شورای عالی صلح طالب مشورت و نظریات اعضای لویه جرگه شده است."

مبارزه ریشه ای

آقای قاسمیار با اشاره به اظهارات اعضای لویه جرگه سنتی در این مورد افزود که اعضای لویه جرگه به این نظر اند که برنامه مصالحه به دلیل پاسخ رد طالبان، به شیوه کنونی قابل اجرا نیست.

او همچنین گفت: "وقتی که جامعه جهانی از روند صلح حمایت می کنند، باید بر آنهایی که مداخله می کنند، رهبران طالبان را آموزش می دهند، تجهیز می کنند، استفاده از تکنولوژی را یاد می دهند و برای عملیات خرابکارانه به وطن ما می فرستند، فشار آورده شود."

این عضو شورای عالی صلح افغانستان گفت که اعضای لویه جرگه به این نظر هستند که در مورد مبارزه با خشونتها در منطقه نوعی "مبارزه ریشه ای" آغاز شود.

این در حالی است که شماری از احزاب و چهره های سیاسی از جمله ائتلاف تغییر و امید به رهبری عبدالله عبدالله، خواستار توقف روند کنونی مصالحه با طالبان است.

آنها می گویند، ترور برهان الدین ربانی رهبر شورای عالی صلح افغانستان نشان داد که برنامه صلحی و مذاکره ای را که دولت در پیش گرفته، موثر نبوده است. این گروه سیاسی و شماری دیگر از چهره های سیاسی در حالی اصل گفت و گو و مصالحه با شورشیان را قبول دارند، اما خواستار تغییر جدی در میکانیسم آن هستند.

طالبان همواره به دعوت مصالحه دولت افغانستان پاسخ رد داده و گفته اند که تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور حاضر به گفتگو با دولت این افغانستان نیستند.

در پی ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی به وسیله یک مهاجم انتحاری که خود را حامل پیام صلح طالبان معرفی کرده بود، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که در مورد برنامه مصالحه با این گروه تجدید نظر خواهد کرد.

آقای کرزی گفته بود که طالبان به دلیل وابستگی آنها به محافلی در پاکستان، صلاحیت گفتگوی صلح را ندارند و این گفتگوها باید با مراجعی در پاکستان صورت گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان در یکی از سخنرانیهای خود پس از ترور آقای ربانی به مردم این کشور وعده داد که موضوع گفتگو با طالبان را در یک همایش بزرگ مطرح خواهد کرد.

مطالب مرتبط