پلیس نورستان دو منطقه را از کنترل طالبان خارج کرده است

حق نشر عکس Demotix
Image caption برخی از مناطق نورستان در چند ماه گذشته بین نیروهای دولتی و شورشیان چند بار دست به دست شده اند

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که نیروهای پلیس مناطق دوآب و گوهر دیش ولایت نورستان، در شرق این کشور را از کنترل گروه طالبان خارج اند.

منطقه دوآب ولایت نورستان در بهار سال جاری خورشیدی چند بار بین نیروهای دولتی و شورشیان دست به دست شد و در نهایت طالبان توانستند که برای چند ماه بر این منطقه کنترل داشته باشند.

حالا وزارت داخله با صدور اعلامیه ای گفته است که نیروهای پلیس با "حمایت گسترده مردم محلی" موفق به بازپسگیری این منطقه شده اند.

در اعلامیه این وزارت آمده که این عملیات روز پنجشنبه (۲۶ عقرب/آبان) آغاز شد و بامداد روز جمعه مناطق "دوآب" و "گوهر دیش" ولایت نورستان به تصرف نیروهای پلیس درآمد.

دفتر مطبوعاتی وزارت داخله گفته است که افراد وابسته به گروه طالبان از این دو منطقه بیرون رانده شده اند، اما یک منبع در این دفتر به بی بی سی گفت که هنوز درگیری میان پلیس و شورشیان در روستاهای دوردست این دو منطقه ادامه دارد.

ولسوالی کامدیش و همچنین ولسوالی وانت وایگل ولایت نورستان از ماه جوزا/خرداد سال جاری خورشیدی تحت کنترل طالبان هستند.

حق نشر عکس bbc
Image caption نورستان با پاکستان مرز مشترک دارد و مقامهای افغان گفته اند که شورشیان از این مرز تردد می کنند

مناطق دوآب و گوهر دیش در نزدیک پاکستان موقعیت دارند.

یک خبرنگار بی بی سی در شرق افغانستان گفته که این مناطق از اهمیت استراتژیک برخوردار است و به همین دلیل هم دولت و هم شورشیان تلاش دارند که بر این مناطق کنترل داشته باشند.

وزارت داخله گفته که در پی این عملیات مقدار زیادی از مهمات و مین، که طالبان از آنها در بمبگذاریها استفاده می کردند، به دست نیروهای دولتی افتاده است.

به گزارش منابع وزارت داخله، عملیات نظامی برای بیرون راندن شورشیان از دیگر مناطق ولایت نورستان همچنان ادامه دارد، ولی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

این منابع گفته اند که در باره تلفات احتمالی این عملیات هنوز گزارشی به دست ندارند.

مطالب مرتبط