هشدار سازمانهای خیریه در مورد خشکسالی و قحطی در افغانستان

Image caption به گفته مقامات سازمانهای غیردولتی، بیش از دو میلیون نفر در نیمی از ولایات افغانستان در معرض گرسنگی شدید قرار گرفته اند

سازمان های خیریه نسبت به اثرات نگران کننده خشکسالی در افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرده اند.

به گفته مقامات سازمان های غیردولتی نجات کودکان و آکسفام، بیش از دو میلیون نفر در نیمی از ولایات افغانستان در مناطق شمالی و مرکزی در معرض گرسنگی شدید قرار گرفته اند.

این سازمان های خیریه خواستار آن شده اند که تلاش ها برای رساندن مواد خوراکی به این مناطق تسریع شود، چرا که مسدود شدن راه‌ها ظرف هفته های آینده به دلیل برف زودرس زمستانی مشکل را مضاعف خواهد کرد.

مانوهر شینوی، مدیر آکسفام در افغانستان هشدار داد که هم اکنون برف بسیاری از مناطق کوهستانی را سفیدپوش کرده و زمان برای رساندن کمک به سرعت رو به پایان است.

مث لیگنیل، از مقامات سازمان نجات کودکان در مصاحبه با بی بی سی گفت: "آنچه باعث نگرانی ما به عنوان نهادی که در افغانستان با کودکان سرو کار داریم، این است که بیش از دو میلیون خانواده در سرمای زمستان در معرض قحطی قرار می گیرند. من چند هفته پیش در بامیان با خانواده هایی دیدار کردم که ذخیره مواد غذایی شان رو به پایان بود. حدود ۱۰ درصد کودکان در افغانستان دچار سوء تغذیه اند و در خطر مرگ قرار دارند، و آنچه ما را در این شرایط بسیار نگران کرده این است که قحطی پیش رو، این خطر را دوچندان خواهد کرد."

براساس برآورد این سازمان ها خشکسالی شدید باعث شده است تا خانواده ها در ۱۴ ولایت افغانستان گندم کافی برای تغذیه در طول زمستان در اختیار نداشته باشند، و مواشی آنان نیز در معرض خطر مشابهی قرار گرفته اند.

براساس برآورد سازمان ملل متحد، در برخی از مناطق محصولات زراعتی صددرصد نابود شده، قیمت مواد غذایی نسبت به فصل مشابه سال قبل دوبرابر شده، و ذخیره مواد بسیاری از خانواده ها رو به پایان است.

مقامات دولتی افغانستان می پذیرند که نگرانی ها جدی است، اما می گویند در حال رساندن مواد غذایی به این مناطقند.

محمد اسلم سیاس، معاون اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث در این مورد می گوید:"ارزیابی ها حکایت از آن دارد که نیمی از مناطق قحطی زده کوهستانی است و بارش برف به زودی راههای عبوری را مسدود خواهد کرد."

یک دهقان در ولایت کندوز به بی بی سی گفت که در بسیاری از مناطق، حدود هشتاد درصد محصولات زراعتی امسال از بین رفته است.

براساس برآورد نهادهای بین المللی، خانواده های زیادی در این مناطق از هم اکنون مواد غذایی را برای اعضا جیره بندی کرده، پول قرض گرفته اند و برخی هم راهی کشورهای همسایه ایران و پاکستان شده اند.

سازمان های خیریه می گویند که اگر ظرف چند هفته آینده مواد غذایی، آب پاکیزه و مواد صحی و دارویی در اختیار این خانواده ها قرار نگیرد، خطر ابتلا به بیماری، سوء تغذیه و بخصوص مرگ و میر کودکان در این مناطق افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط