لویه جرگه 'مشورت نامه' خود را به کرزی ارائه می کند

جرگه حق نشر عکس .
Image caption آن عده از اعضای جرگه که تا حال سخنرانی کرده اند، از پیمان استراتژیک با آمریکا حمایت کرده اند

لویه جرگه سنتی افغانستان در چهارمین روز کاری خود پیشنهادهای خود را در باره روابط استراتژیک با آمریکا و مصالحه با طالبان به حامد کرزی، رئیس جمهوری ارائه می کند.

محمد علم ایزیدیار، دبیر جرگه در آغاز اجلاس روز شنبه (۲۸ عقرب/آبان) لویه جرگه گفت که پیشنهادها و نظریات اعضای ۴۰ کمیته کاری این جرگه در یک "مشورت نامه" به آقای کرزی ارائه خواهد شد.

فضل الله وحیدی، والی کنر و رئیس کمیته اول جرگه گفت که هر چند او با ایجاد پایگاه های دایمی آمریکا در کشور مخالف است، اما بر اساس شرایط کنونی کشور بستن پیمان استراتژیک با آمریکا لازم است.

او تاکید کرد که بر اساس این پیمان، باید منافع افغانستان در زمینه های نظامی، سیاسی و اقتصادی مشخص باشد. آقای وحیدی تاکید کرد که نیروهای خارجی در افغانستان باید برای تقویت نیروهای مسلح این کشور کارهای بیشتری انجام دهند.

این عضو جرگه در مورد منافع اقتصادی افغانستان در این پیمان گفت که توسعه افغانستان با پول هایی که افغان ها اختیار استفاده از آن را ندارند، امکانپذیر نیست.

اشاره او به پروژه هایی است که تحت نظر سازمان ها و نهادهای خارجی در افغانستان اجرا می شود.

فضل الله وحیدی در باره مصالحه با طالبان گفت که با ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان برنامه مصالحه "ناقص" مانده و حالا باید برنامه عملی در این زمینه روی دست گرفته شود تا مصالحه با شورشیان به انجام برسد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مشورت هایی که از جانب جرگه به آقای کرزی ارائه می شود، برای او اهمیت زیادی دارد

رئیس یک کمیته دیگر لویه جرگه سنتی هم بر ضرورت بستن پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا تاکید کرد، اما افزود که شرایطی باید در این پیمان قید شود تا حاکمیت ملی و منافع ملی افغانستان محفوظ بماند.

او همچنین تاکید کرد که آمریکا بر اساس این پیمان باید در زمینه حفاظت از مرزهای افغانستان به دولت این کشور نیز کمک کند.

این عضو لویه جرگه در بخشی از سخنرانی خود در جرگه گفت که نیروهای آمریکایی در افغانستان باید به سنت ها و فرهنگ افغانستان هم احترام داشته باشند.

رئیس یک کمیته دیگر لویه جرگه سنتی در باره خطوط قرمز برای حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که در این پیمان باید قید شود که آمریکایی ها نباید حق داشته باشند که از این کشور به کشورهای دیگر حمله نظامی کند.

او همچنین تاکید کرد که نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان باید عملیات شبانه خود علیه شورشیان را متوقف کنند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری و گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان که روز شنبه وارد کابل شده، هم در این مراسم حضور یافته اند.

در این جرگه حدود دو هزار نفر از بزرگان قومی و افراد با نفوذ اجتماعی حضور دارند. اجرای مصوبات این جرگه الزام آور نیست و تنها جنبه مشورتی دارد.

مطالب مرتبط