اعتراض '۳۹' در فیس‌بوک

تصویر برداشته شده از صفحه فیس بوک
Image caption تعداد معترضین به سوءتعبیر از عدد ۳۹ در فیس بوک رو به افزایش است

آیا می شود، آنطوری که اخیرا در افغانستان اتفاق افتاده، یک عدد را که قرن هاست معادلات ریاضی را در جهان حفظ کرده، محکوم کرد؟

آیا حذف عدد "۳۹" از زندگی روزمره مردم افغانستان، منطق محاسبات را برهم نخواهد زد؟

در بیشتر مناطق افغانستان، مردم از عدد ۳۹ تعریف بدی دارند، از این عدد چیزی معادل "بی‌ناموسی" تعبیر می کنند و تلاش دارند در زندگی روزمره شان اصلا با آن سر و کار نداشته باشند.

بدرستی روشن نیست که این تعبیر در کجا ریشه دارد. اما داستانی که در بین مردم مروج است، این است که سالها پیش فردی با پیشه ای "بد نام" در افغانستان بوده که شماره خانه اش ۳۹ بوده است و پس از آن، مردم نسبت به این عدد حساس شده اند.

این مشکل اما زمانی برجسته شد که شماره مسلسل پلاک (پلیت) موترها (خودرو) در افغانستان به جایی رسید که با عدد "۳۹" شروع می شد.

این مسئله، اداره ترافیک افغانستان را با مشکل جدی روبرو کرد، چون کسی حاضر نبود موتری بخرد که شماره پلاک آن با عدد ۳۹ آغاز می شود.

بدنبال آن، شرکت کنندگان لویه جرگه سنتی که برای مشوره دهی به رئیس جمهور کرزی در مورد مذاکره با طالبان و پیمان استراتژیک با آمریکا در کابل جمع شده بودند، به این جنجال دامن زدند.

برای بررسی دستور کار این لویه جرگه، چهل کمیته کاری تشکیل شد و زمانی که هیچ کسی حاضر نشد عضویت کمیته ۳۹ را داشته باشد، شرکت کنندگان جرگه این رقم را حذف کردند و به جای کمیته ۳۹، کمیته شماره چهل و یک ترتیب دادند.

'شرم آور'

در حالی که مطرح شدن مشکل عدد "۳۹" در لویه جرگه ای که بزرگان قومی، نمایندگان جامعه مدنی، اعضای پارلمان و مقامات محلی افغان در آن شرکت داشتند، عمق این مسئله را در جامعه سنتی افغانستان نشان می دهد، شماری از جوانان و تحصیلکرده های افغانستان نسبت به ترویج آنچه "فرهنگ خرافات" می گویند، معترض هستند.

برای مثال، موجی از این اعتراضها، هم اکنون در شبکه اجتماعی فیس بوک در جریان است و دهها نفر از کاربران فیس بوک تصاویر خود را به رقم "۳۹" تغییر داده اند تا اعتراض خود را نسبت به گسترش حساسیت ها در افغانستان در برابر این عدد نشان بدهند.

Image caption تصویر برداشته شده از صفحه فیس بوک

پیام های "۳۹ تنها یک عدد است" در سراسر فیس بوک دیده می شود.

یکی از این کاربران در مورد اینکه چرا تصویر خود را به "۳۹" تغییر داده، چنین نوشته است: "من تصویر خود را به دو دلیل به ۳۹ تغییر دادم: اول اینکه به گسترش این فرهنگ احمقانه در افغانستان معترضم و دوم برای اینکه اعتراض خود را علیه شرکت کنندگان لویه جرگه نشان بدهم. واقعا شرم آور است که تصمیم گیرنده های ما (شرکت کنندگان لویه جرگه) کمیته شماره ۳۹ را حذف کردند."

یکی دیگر نوشته: "مردم! نترسید. عدد ۱۳ نحس نیست و عدد ۳۹ از شخصیت و شایستگی و ارزش شما چیزی کم نمی کند. اگر چند تایی در اینجا و آنجا موضوع را رنگ ناموسی می دهند، ناشی از ذهنیت بسته و خشک شان است. بیاید نشان دهید که مثل آنها نیستید."

'مسخره می شوم'

و دیگری به شوخی نوشته است: "یک تجربه؛ بیائید همه یکی دیگر را ۳۹ خطاب کنیم و ببینیم که چه مصیبتی بر سر ما خواهد آمد... این هم گام نخست من: ۳۹، ۳۹، ۳۹، ۳۹...۳۹"

این پیام اما، بحث جالبی را میان سایر کاربران فیس بوک بوجود آورده است.

با آنکه بسیاری با آن موافق هستند، اما برخی دیگر نسبت به اینکه کسی به آنها "۳۹" خطاب کرده، حساسیت نشان داده اند.

یکی پای این پیام نوشته: "من در کابل زندگی می کنم و اگر تصویر فیس بوک خود را با آنچه که شما پیشنهاد کرده اید (عدد ۳۹) تغییر بدهم، مسخره می شوم. آنچه که در آمریکا و اروپا به نظر خوب می رسد، در اینجا (افغانستان) کاملا غیر قابل قبول است."

یکی دیگر در اعتراض به اینکه تعبیر عدد ۳۹ در افغانستان را محکوم کرده اند، نوشته است: "برای اطلاعات شما بگویم که ۳۹ خرافات نیست، یک حقیقت است."

اما همین کاربر، در ادامه و پس از مباحثه طولانی نوشته است: "به امید روزی که بتوانیم این مسایل را در افغانستان تغییر بدهیم."

مطالب مرتبط