تظاهرات در شرق افغانستان در اعتراض به پیمان استراتژیک با آمریکا

تظاهرات در جلال آباد حق نشر عکس AP
Image caption حامد کرزی امضای پیمان استراتژیک با آمریکا را به سود افغانستان دانسته است

شماری از دانشجویان دانشگاه ننگرهار در شرق افغانستان در اعتراض به تصمیم حکومت این کشور به امضای پیمان استراتژیک با آمریکا دست به تظاهرات زده اند.

تظاهرکنندگان پرچم آمریکا و یک آدمک باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور را نیز به آتش کشیدند.

این در نوع خود، نخستین واکنش به تلاشهای حکومت افغانستان به امضای پیمان استراتژیک با آمریکا است.

روز گذشته یک لویه جرگه سنتی در کابل، از تصمیم آقای کرزی به امضای این پیمان حمایت کرد، اما گفت که آمریکا در مقابل، باید به عملیات شبانه نظامی در افغانستان پایان داده و همچنین کنترل زندانها را به دولت افغانستان واگذار کند.

اما تظاهرکنندگان در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار تاکید داشتند که با وجود تمام شرایطی که از سوی دولت افغانستان گذاشته شده، امضای این پیمان حاکمیت ملی افغانستان را سلب خواهد کرد.

این افراد، شعارهای "مرگ بر آمریکا و مرگ به دولت افغانستان" سر داده و از پارلمان افغانستان خواستند تا به امضای پیمان استراتژیک با آمریکا رای موافق ندهد.

هر گونه پیمانی که میان افغانستان و آمریکا امضا شود، باید از تائید پارلمان افغانستان بگذرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان امضای این پیمان را به سود کشورش دانسته و گفته است که تعهد درازمدت آمریکا در قبال افغانستان، به این کشور کمک می کند تا نیروهای امنیتی خود را بدرستی آموزش دهد.

اما آنچه برای ناظران امور و برخی از کشورهای همسایه افغانستان قابل نگرانی است، احتمال ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان است که براساس این پیمان، امکان پذیر خواهد شد.

رئیس جمهور کرزی گفته است که اگر منافع افغانستان تامین شود، با ایجاد "تاسیسات نظامی" آمریکا در کشورش مخالفت نخواهد کرد.

اگر این پیمان امضا شود، اعتبار آن برای ده سال خواهد بود.

مخالفت ها با امضای این پیمان، در میان محافل سیاسی افغانستان بسیار محدود بوده است. تنها گروهی که واضحا با این پیمان مخالفت نشان داده اند، طالبان هستند.

مطالب مرتبط