امنیت ملی: طرح حملات به لویه جرگه کابل خنثی شد

نیروهای امنیتی در لویه جرگه
Image caption تدابیر امنیتی برای برگزاری لویه جرگه جدی بود

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید نیروهای امنیتی چندین برنامه برای مختل کردن لویه جرگه کابل را خنثی کردند.

لطف الله مشعل، سخنگوی این اداره در یک کنفرانس خبری گفت که در کل، حدود پانزده نفر که در میان آنها شماری از شهروندان پاکستانی نیز موجود است، بازداشت شدند.

او همچنین گزارش کرد که چندین دستگاه پرتاب راکت را از محلاتی در اطراف کابل بدست آورده و موترهای (خودرو) مملو از مواد انفجاری را نیز قبل از اجرای حملات احتمالی انتحاری، پیدا کردند.

لویه جرگه کابل با هدف بررسی طرح امضای پیمان استراتژیک با آمریکا و مصالحه با طالبان برگزار شد و گروه طالبان هشدار داده بودند که به این جرگه حمله خواهند کرد.

اما به جز دو راکتی که بامداد روز دوم لویه جرگه در مناطقی نسبتا دورتر از محل برگزاری این جرگه برخورد کرد، شورشیان نتوانستند این نشست را مختل کنند.

نگرانی های امنیتی در آستانه برگزاری لویه جرگه گسترده بود و طالبان اعلام کرده بود که برنامه امنیتی دولت افغانستان برای این جرگه با بدست آورده است؛ ادعایی که از سوی مقامات افغان تکذیب شد.

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان می گوید؛ شورشیان برنامه گسترده ای برای برهم زدن این لویه جرگه ریخته بودند، اما همه بمبگذاران قبل از اجرای حمله بازداشت شدند.

او گفت: "آنها تلاش کردند که حملات انتحاری و بمبگذاری های را از طریق موتر (خودرو) انجام بدهند. ما توانستیم چندین طرح آنها را خنثی کرده و پانزده نفر را یکجا با راکت ها، مواد انفجاری، جلیقه های انتحاری و سایر وسایل و تجهیزات بازداشت کنیم."

آقای مشعل گفت که افراد بازداشت شده، با "دستگاه های اطلاعاتی کشورهای منطقه" ارتباط داشته اند، اما هیچ سندی برای اثبات این ادعا ارایه نکرد و همچنین از کشور مشخصی در این رابطه نام نبرد.

مطالب مرتبط