ناتو: افغانی کردن عملیات شبانه نیازمند تقویت نیروهای افغان

ناتو در افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عملیات شبانه از برنامه های اصلی ناتو برای سرکوب طالبان است

منابع ناتو در افغانستان می گویند برای "افغانی کردن" کامل عملیات نظامی شبانه علیه شورشیان در افغانستان لازم است نیروهای داخلی این کشور بیشتر تقویت شوند.

کارستین جاکوبسن، سخنگوی ناتو، در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت که در حال حاضر، نیروهای افغان در اکثر عملیات شبانه شرکت دارند و این عملیات در هماهنگی کامل با مسئولان افغان صورت می گیرد.

پایان دادن به عملیات شبانه نیروهای ناتو در افغانستان یکی از شرایط اصلی حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور برای امضای پیمان استراتژیک با آمریکا بوده و در سخنرانی او در اجلاس اخیر لویه جرگه در کابل نیز مطرح شده است.

در قطعنامه پایانی این لویه جرگه که هفته پیش صادر شد، پایان عملیات شبانه نیروهای خارجی تذکر داده شده است.

در ماده ششم این قطعنامه آمده است: "عملیات های شب هنگام که از سوی نیروهای آمریکایی صورت می گیرد، باید به اسرع وقت افغانی شود."

با این حال، مسئولان ناتو تا حالا از تصمیم برای قطع کامل عملیات های شبانه در افغانستان سخنی نگفته اند.

سخنگوی ناتو در کابل گفت: "بیشتر از نود و پنج درصد عملیات های شبانه در همکاری با نیروهای افغان صورت می گیرد. تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و تقویت نیروهای ویژه، تقاضای لویه جرگه را (در مورد افغانی کردن عملیات های شبانه) برآورده می کند."

او افزود: "پس به زودی، مسئله افغانی سازی، بخش اعظمی از عملیات های شبانه خواهد بود و همزمان با گرفتن مسئولیت های بیشتر، نیروهای امنیتی افغانستان نه تنها در عملیات های شبانه، بلکه در سایر عملیات ها نیز نقش بیشتری را برعهده خواهند گرفت."

دولت افغانستان امیدوار است که به زودی پیمانی استراتژیک همکاری را با آمریکا امضا کند که دست کم ده سال اعتبار خواهد داشت.

در عین حال، مقامات افغان می گویند هنوز روی برخی مسایل، از جمله عملیات شبانه و چگونگی نظارت بر زندانها، میان دو جانب اختلاف نظر وجود دارد.

نظامیان آمریکایی و در مواردی، مسئولان امنیتی افغانستان، اجرای عملیات شبانه را راه موثری برای سرکوب گروه های شورشی در افغانستان دانسته اند.

در مقابل، استدلال دولت افغانستان برای قطع این عملیات این است که در بسیاری موارد، نیروهای ناتو براساس اطلاعات نادرست خانه های مردم را بازرسی می کنند و این مسئله نه تنها باعث ایجاد ترس و وحشت در میان غیرنظامیان می شود، بلکه از حمایت آنها نسبت به دولت مرکزی افغانستان نیز می کاهد.

ناتو می گوید با گذشت زمان و واگذاری مسئولیت های بیشتر امنیتی به نیروهای افغان، تمامی عملیات نظامی، از جمله عملیات شبانه به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

دولت افغانستان و شرکت کنندگان لویه جرگه اخیر در کابل، خواهان اقدامات فوری در این زمینه بوده و آن را یکی از پیش شرط های اصلی برای امضای پیمان استراتژیک با آمریکا اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط