روزنامه های کابل: سه شنبه، اول قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل احتمال امضای پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان و برخی مسائل اقتصادی در افغانستان را مورد بحث و تحلیل قرار داده اند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که احتمالا پس از برگزاری اجلاس بن دوم در پنجم دسامبر آینده، پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا نهایی خواهد شد. به باور این روزنامه، بر اساس این پیمان، حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان محدود به تعداد کمی از این نظامیان خواهد شد.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان موضوع امضای پیمان استراتژیک میان این کشور و آمریکا را در لویه جرگه سنتی مطرح کرد و این جرگه هم با صدور یک سند مشورتی این طرح را مورد حمایت قرار داد.

اراده افزوده که ممکن است آمریکا بر اساس این پیمان اجازه یابد که چند پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشد و شماری از نظامیان آمریکایی در این پایگاهها مستقر شوند و در مسائل امنیتی و نظامی افغانستان دخالتی نخواهند داشت.

سرمقاله نویس اراده معتقد است که آمریکایی ها از جنگ خسته شده اند و می خواهند از متن جنگ در افغانستان به صورت تدریجی خارج شوند، بخش اعظم نظامیان آمریکایی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ بیرون خواهند شد و شمار کمی از آنها در چند پایگاه در افغانستان باقی خواهند ماند.

نویسنده پیشبینی کرده که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کمکهای مالی آمریکا به افغانستان کاهش خواهد یافت. اراده از دولت افغانستان انتقاد کرده که در طول ده سال حضور آمریکایی ها در افغانستان نتوانست که برای تقویت پایه های خود استفاده کند و حالا اگر سیاستهای خود را تغییر ندهد، فساد، ضعف حاکمیت قانون و کاهش کمکهای خارجی، مردم را در آینده دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد.

اما هشت صبح این پرسش را مطرح کرده که پیامدهای حضور ده ساله نیروهای خارجی و سرازیر شدن میلیاردها دلار به افغانستان، برای این کشور چه بوده است. به باور روزنامه، بیشتر این کمکها به دلیل این که بدور از نظارت دولت افغانستان مصرف شده، موثریت چندانی نداشته است.

روزنامه افزوده که شمار زیادی از طرحهای عمرانی که در افغانستان اجرا شده، مجری آنها سازمانهای خارجی بوده و نظارت درستی از آنها صورت نگرفته و به همین دلیل کیفیت خوبی هم ندارند. به نوشته هشت صبح، در مصرف هزینه این پروژه ها دقت و شفافیت کافی هم وجود نداشته است.

این روزنامه با اشاره به گزارش اخیر دیده بان شفافیت افغانستان نوشته که مردم می خواهند بدانند پولی که به عنوان کمک به مردم افغانستان مصرف می شود، کجا می رود. این سازمان نوشته که بسیاری از کمک کنندگان، از چگونگی مصرف هزینه پروژه های عمرانی خود اطلاعات کمی ارائه است.

هشت صبح افزوده که بیشتر این پروژه ها بدون در نظر گرفتن توازن میان مناطق مختلف افغانستان اجرا شده و حتی شمار زیادی از آنها در مناطق ناامن و صرفا برای آرام سازی این مناطق اجرا شده است. به باور روزنامه، اگر در اجرای این طرحها امنیت به عنوان پیش شرط مطرح نشود، اجرای آنها "بیهوده" خواهد بود، به دلیل این که این پروژه ها در اثر جنگ و انفجار مینها تخریب می شود.

ماندگار افزایش بهای مواد سوختی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و در سرمقاله خود نوشته که امسال قیمت این مواد نسبت به سال گذشته به صورت "فاجعه باری" بالا رفته است. به نوشته روزنامه، در چنین وضعیتی، کنترلی بر بازار نیست و بازرگانان هم خود را اصلا پاسخگو و مسئول نمی دانند.

این روزنامه تاکید کرده که دولت باید به هر صورتی، ولو برای "مصلحتهای اجتماعی و سیاسی" هم که شده، در کار بازار مداخله کند و جلو "لگام گسیختگی و هرج و مرج" را بگیرد. نویسنده افزوده که معنای "بازار آزاد" این نیست که "بازرگانان با طماعی و بی انصافی خود زندگی مردم را با خطر مواجه کنند".

ماندگار همچنین نوشته که حکومت "بجای خرج میلیونها دلار برای برگزاری جرگه های غیرقانونی"، برنامه هایی را برای کنترل بهای مواد اولیه به خرج دهد. روزنامه از مجلس و نهادهای غیردولتی هم خواسته است که هر کدام به سهم خود برای مهار افزایش مواد سوخت در کشور تلاش کنند.

سروش ملت در سرمقاله خود ناامنی در جاده های منتهی به مناطق مرکزی افغانستان بررسی کرده و نوشته که از یک سال پیش این جاده ها به دلیل حضور گروههای مسلح ظاهرا وابسته به شورشیان، ناامن شده و این ناامنی دهها قربانی گرفته است.

به نوشته این روزنامه، افراد مسلح در راههایی که کابل را به بامیان، غور و دایکندی وصل می کند، هر از گاهی به جاده ها می ریزند و دارایی مسافران را غارت می کنند و خود آنها را به محلات نامعلومی می برند و پس از چند روز جنازه های آنها را در کنار جاده می گذارند.

سروش ملت جاده "کابل-پروان-بامیان" را محل کشتار انسانها خوانده و وضعیت جاده "کابل-میدان-بامیان" را مشکوک دانسته است. نویسنده مدعی شده که اداره محلی در ولایت میدان، به صورت "عامدانه" نمی خواهد وضعیت این جاده بهبود یابد.

مطالب مرتبط