مرگ چند کودک افغان در 'حمله هوایی ناتو'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تلفات غیرنظامیان به دست نیروهای خارجی در افغانستان حساسیت‌برانگیز شده است

بر اساس اعلام مقامات محلی، هفت غیر نظامی از جمله شش کودک در جریان حمله هوایی نیروهای ناتو در جنوب افغانستان کشته شده‌اند.

نیاز محمد سرحدی، والی این منطقه به بی‌بی‌سی گفت که این غیرنظامیان روز چهارشنبه در منطقه ژیری در ولایت قندهار کشته شده‌اند.

او گفت که حمله هوایی نیروهای ناتو در یک منطقه دور افتاده انجام شده است. پیش از این حمله، پیکارجویان طالبان در حال کار گذاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای در این منطقه دیده شده بودند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، این حمله را به شدت محکوم کرده است.

موضوع تلفات غیرنظامیان به دست نیروهای ناتو در افغانستان به شدت حساسیت‌برانگیز شده است.

یک سخنگوی ناتو در کابل گفت که بین پیکارجویان و نیروهای ناتو در ولایت قندهار درگیری‌هایی رخ داده و چند غیرنظامی کشته شده‌اند.

با این حال، او اضافه کرد که نمی تواند تایید کند که آیا در این درگیری‌ها از نیروی هوایی استفاده شده است یا نه.

بر اساس گزارش‌ها، تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

ژیری منطقه‌ای استراتژیک است و بزرگراهی که قندهار در جنوب افغانستان را به هرات در غرب این کشور وصل می‌کند، از این منطقه می‌گذرد.

نیروهای نظامی بین‌المللی و نیروهای نظامی افغانستان برای تامین امنیت در این منطقه در چند سال گذشته چندین بار دست به عملیات نظامی زده‌اند.

در فاصله ماه‌های ژانویه تا ژوئن امسال (در مدت شش ماه)، یک هزار و ۴۶۲ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد بیشتر است.

در عین حال، روز پنجشنبه در ولایت فراه در غرب افغانستان هم بر اثر حمله پیکارجویان دست کم ۱۰ کارمند افغان یک شرکت امنیتی کشته شدند.

یک سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفت که کاروانی از خودروها در منطقه بکواه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط