افغانستان کندی روند اجرای قانون منع خشونت با زنان را رد کرد

Image caption وزارت امور زنان گفته است که برای حفاظت از زنان در برابر خشونت به پیشرفتهایی دست یافته است

وزارت امور زنان افغانستان گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در باره "اجرای محدود" قانون منع خشونت علیه زنان را رد کرده است.

این کمیسیون در گزارش سی و سه صفحه ای خود، که دو روز پیش در روز ۲۳ نوامبر منتشر کرد، نوشته که پیشرفت در زمینه اجرای این قانون به شدت محدود بوده است.

مژگان مصطفوی، معاون وزیر امور زنان افغانستان روز جمعه، ۲۵ نوامبر در گفتگویی با بی بی سی گفت که پس از تصویب این قانون در سال ۲۰۰۹ میلادی، پیشرفتهای قابل توجهی برای اجرای این قانون صورت گرفته است.

خانم مصطفوی افزود که در دو سال گذشته یک کمیسیون عالی برای محو خشونت علیه زنان در کابل تشکیل شده، شعبه های ولایتی آن هم در هشت ولایت گشایش یافته و قرار است که در شش ولایت دیگر هم فعالیت خود را آغاز کند.

معاون وزیر امور زنان تاکید کرد که فعالیتهای این کمیسیون برای محو خشونت علیه زنان در محدوده تحت پوشش، فعالیتهایش بسیار موثر بوده است.

تشکیل دادستانی ویژه محو خشونت علیه زنان در کابل یکی دیگر از فعالیتهایی است که به گفته خانم مصطفوی، برای اجرای قانون منع خشونت علیه زنان ایجاد شده است.

معاون وزیر امور زنان افزود که قرار است نمایندگی های ولایتی این دادستانی در ولایتهای افغانستان هم آغاز به فعالیت کند.

مژگان مصطفوی تلاشهای وزارت امور زنان برای افزایش آگاهی عمومی مردم در باره معرفی این قانون و منع خشونت علیه زنان را از پیشرفتهای این وزارت در جهت زمینه سازی اجرای منع خشونت علیه زنان دانست.

هر چند او دو سال را برای اجرای این قانون مدتی کوتاه دانست، اما تاکید کرد که کارهایی که تا حالا در این زمینه انجام شده، دستاورد خوبی داشته است.

در قانون منع خشونت علیه زنان حدود ۲۰ مورد خشونت علیه زنان و از جمله ازدواج زیر سن، ازدواج اجباری و خشونتهایی که منجر زمینه سازی برای خودسوزی زنان و دختران می شود، جرم دانسته شده و برای تجاوز به عنف و ضرب و جرح زنان نیز مجازات در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس bb
Image caption زنان در افغانستان معمولا حتی در خیابانها هم مورد اذیت و آزار قرار می گیرند

در گزارش سازمان ملل آمده که هر چند کارها در زمینه اجرای این قانون در حال پیشرفت است و نهادهای قضایی و پلیس در مواردی از این قانون استفاده کرده، اما در کل دولت افغانستان نتوانسته که این قانون را در مورد اکثریت زنانی که در معرض خشونت هستند، به اجرا بگذارد.

ناوی پیلای، کمیسر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر گفته تا زمانی که همه زنان افغانستان در برابر خشونت حفاظت شوند و از حقوق آنها حمایت شود، راه درازی در پیش است.

پیش از انتشار این گزارش، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم از افزایش موارد ثبت شده خشونت علیه زنان در شش ماه اول سال جاری خورشیدی خبر داده است.

به گزارش این کمیسیون، تنها در نیمه اول امسال موارد ثبت شده خشونت علیه زنان در سراسر افغانستان به ۲۴۳۳ مورد رسیده، در حالی که این آمار در زمان مشابه در سال گذشته به ۲۷۲۵ مورد رسیده بود.

مطالب مرتبط