مجلس افغانستان به روسای پیشنهادی کرزی رای مثبت داد

مجلس
Image caption به نظر می رسد که رای مثبت مجلس به روسای پیشنهادی آقای کرزی باعث خواهد شد که او هفت عضو کابینه خود را هم به مجلس معرفی برای گرفتن رای اعتماد معرفی کند

مجلس نمایندگان افغانستان به هر سه نامزد معرفی شده از سوی رئیس جمهوری افغانستان رای مثبت داد.

رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی، ۲۰۸ رای موافق از مجموع ۲۲۴ عضو حاضر در مجلس را از آن خود کرد. آقای نبیل ۱۲ رای مخالف داشت و ۴ رای ممتنع یا سفید.

به دنبال استعفای امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی، رحمت الله نبیل در نزدیک به یک سال گذشته، اداره امنیت ملی را سرپرستی می کرد.

آقای نبیل قبل از آنکه سرپرست امنیت ملی شود، فرماندهی گارد ویژه ریاست جمهوری را به عهده داشت.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان در صحبت هایی که قبل از رای گیری داشتند، از آقای نبیل به دلیل تامین امنیت لویه جرگه، که در شانزدهم تا بیستم نوامبر در کابل برگزار شده بود، قدردانی کردند.

اگرچه شماری از اعضای مجلس معتقد بودند که نیروهای امنیتی افغانستان بویژه امنیت ملی سیستماتیک عمل نکرده است.

همچنین نورالله دلاوری رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری، که به عنوان رئیس بانک مرکزی به مجلس معرفی شده بود، با ۱۷۳ رای موافق از سوی مجلس تائید شد.

آقای دلاوری در دوره حکومت انتقالی (۲۰۰۲ _ ۲۰۰۳ ) نیز رئیس بانک مرکزی بود. آقای دلاوری قبل از رای گیری در پاسخ به سوال شماری از نمایندگان تائید کرد که تابعیت دوگانه افغانی _ آمریکایی دارد و این مساله انتقاد شماری از نمایندگان را برانگیخت، اما در نهایت او توانست آراء لازم برای احراز کرسی ریاست بانک مرکزی را کسب کند.

آقای دلاوری در صحن علنی مجلس قول داد که به زودی، پولهایی را که از طرف بانک مرکزی برای مهار بحران کابل بانک مصرف شده، به خزانه دولت برگرداند و همچنین پولهایی را که به صورت غیرقانونی از سوی سهامداران کابل بانک، خارج شده بود، پس بگیرد.

فرد سومی که موفق شد رای اعتماد مجلس نمایندگان را از آن خود کند، منیر دانش، استاد حقوق دانشگاه کابل بود که به عنوان عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان به مجلس نمایندگان معرفی شده بود.

براساس قانون اساسی افغانستان، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی باید هفت عضو داشته باشد، آقای منیر ششمین عضو این کمیسیون است که رای اعتماد مجلس را گرفته، اما هفتمین عضو این کمیسیون هنوز به مجلس معرفی نشده است.

رویکرد مثبت مجلس

از زمانی که این مجلس، کارش را آغاز کرده، این نخستین باری است که آقای کرزی، سه تن از مقام های دولتی را که به رای اعتماد مجلس نیاز دارند، به مجلس معرفی کرده است.

هنوز هفت وزارتخانه آقای کرزی، توسط کسانی اداره می شود که مجلس قبلی به آنها رای اعتماد نداد و آقای کرزی آنها را در وزارتخانه هایی که معرفی شده بودند، به عنوان سرپرست منصوب کرد.

مجلس نمایندگان بارها تاکید کرده است که آقای کرزی باید افراد جدیدی را برای تصدی این وزارتخانه ها معرفی کند، اما آقای کرزی با آنکه چند بار اعلام کرده که به زودی افراد جدیدی را معرفی خواهد کرد، اما در عمل هنوز کسی را معرفی نکرده است.

رابطه مجلس نمایندگان و آقای کرزی بر سر نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان، از نخستین روزهایی که مجلس به کارش آغاز کرد، تیره شد.

از آن زمان تاکنون، این نخستین واکنش مثبتی است که مجلس افغانستان نسبت به آقای کرزی نشان داده است.

شاید فضای کنونی مجلس و رویکرد نسبتا مثبت مجلس به نامزدانی که آقای کرزی به مجلس معرفی کرده بود، سبب شود آقای کرزی به زودی هفت تن از وزرایش را نیز به مجلس نمایندگان معرفی کند.

مطالب مرتبط