معرفی روسای بانک مرکزی و اداره امنیت ملی افغانستان برای رای اعتماد

حق نشر عکس .
Image caption اداره امنیت ملی و بانک مرکزی افغانستان، در ماه های گذشته توسط سرپرست اداره شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان را به عنوان رئیس این اداره به مجلس نمایندگان معرفی کرده است.

همچنین نورالله دلاوری رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری، به عنوان رئیس بانک مرکزی و منیر دانش، استاد حقوق دانشگاه کابل به عنوان عضو کمیسیون نظارت بر قانون اساسی افغانستان به مجلس نمایندگان معرفی شده اند.

به دنبال استعفای امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در سال گذشته، رحمت الله نبیل به عنوان سرپرست این اداره مشغول به کار شد.

امرالله صالح پس از آن استعفا کرد که لویه جرگه مشورتی صلح، در سال گذشته هدف شلیک دو راکت قرار گرفت، اگرچه این راکت ها در فاصله دور از محل برگزاری لویه جرگه اصابت کرد و کسی در آن آسیب ندید، اما شلیک این راکت ها آن هم در زمانی که رئیس جمهوری در حال سخنرانی بود، انتقاد هایی را بر انگیخت و به دنبال آن امرالله صالح رئیس امنیت ملی و همچنین حنیف اتمر وزیر داخله/کشور افغانستان استعفا کردند.

رحمت الله نبیل که در یک سال گذشته به عنوان سرپرست اداره امنیت ملی کار کرده است، در حالی به عنوان رئیس این اداره به مجلس معرفی شده است که اعضای مجلس نمایندگان از تامین امنیت لویه جرگه اخیر، راضی هستند.

بانک مرکزی افغانستان نیز از زمان استعفای عبدالقدیر فطرت در ماه جون/ژوئن، توسط سرپرست اداره شده است.

آقای فطرت پس از آن استعفا کرد که اعضای مجلس نمایندگان اورا وادار کردند نام کسانی را که سبب بروز بحران در کابل بانک شده اند، افشا کند و اعلام کند که هر کدام از شرکای کابل بانک، چه مبلغی از سپرده های مالی مردم را به صورت غیرقانونی از بانک خارج کرده اند.

آقای فطرت که هنگام استعفایش در واشنگتن به سر می برد، گفت که او بعد از افشای نام عاملان بروز بحران در کابل بانک، جانش در خطر است.

اما دادستانی کل افغانستان می گوید آقای فطرت به عنوان رئیس بانک مرکزی افغانستان خود یکی از عوامل بروز بحران در کابل بانک است و پرونده ای علیه او در دادستانی کل وجود دارد.

آقای منیر دانش اگر بتواند رای مجلس نمایندگان را بگیرد، ششمین عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی خواهد شد. این کمیسیون هفت عضو دارد، اما تاکنون تنها پنج تن از اعضای آن از مجلس رای اعتماد گرفته اند.

عضو هفتم این کمیسیون هنوز به مجلس نمایندگان معرفی نشده است.

در جلسه پرسش و پاسخ مجلس نمایندگان که به صورت زنده از تلویزیون ملی افغانستان پخش می شد، تغییر ساختارهای امنیتی و همچنین ایجاد سیستمی برای جلوگیری از بروز بحران مشابه در بانک های خصوصی دیگر، از مهم‌ترین سوالاتی بود که از سوی اعضای مجلس نمایندگان مطرح شد.

اعضای مجلس نمایندگان، در نزدیک به یک سال گذشته بارها از رئیس جمهور کرزی خواسته اند تا هفت تن از وزرای کابینه اش را که در حال حاضر از سوی سرپرست ها اداره می شوند، به مجلس نمایندگان معرفی کند.

اما تنش ها بین مجلس نمایندگان و حامد کرزی بر سر نتایج انتخابات سبب شده است که آقای کرزی معرفی مقام های دولتی را که به رای اعتماد مجلس نیاز دارند، به تاخیر اندازد.

رحمت الله نبیل، نورالله دلاوری و منیر دانش، نخستین کسانی هسند که برای رای اعتماد به مجلس دوم، معرفی شده اند.

مطالب مرتبط