برگزاری نمایشگاه تخصصی و دانشگاهی در کابل

نمایشگاه کتاب در کابل حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption در ده سال گذشته کتابهای زیادی وارد افغانستان شده، ولی بیشتر آنها به زبانهای خارجی و به ویژه انگلیسی است که استفاده از آن برای همه ممکن نیست

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با همکاری سفارت ایران در کابل نمایشگاه هفت روزه کتاب در این شهر برگزار کرده است.

این نمایشگاه روز یکشنبه، ۶ قوس/آذر با نمایش بیش از ۳۵ هزار کتاب تخصصی و دانشگاهی در رشته های مختلف کار خود را آغاز کرد.

برگزارکننده های این نمایشگاه می گویند این نمایشگاه بیشتر برای معرفی کتابهای جدید به دانشجویان دانشگاهها افغانستان برگزارشده است.

در افغانستان شمار کتابهای تخصصی و دانشگاهی چندان زیاد نیست و بسیاری از کتابهای موجود دهها سال پیش نوشته شده و نیازمندی دانشجویان را پاسخ نمی گوید.

در ده سال گذشته کتابهای زیادی وارد افغانستان شده، ولی بیشتر آنها به زبانهای خارجی و به ویژه انگلیسی است که استفاده از آن برای همه ممکن نیست.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان برگزاری چنین نمایشگاهها را نیاز جدی کشورش خوانده است.

او گفت: "همه کتابها در زمینه علوم تخصصی و اختصاصی است و مسلما برای همه و مخصوصا نسل جوان مفید است."

ناصر جهانشاهی، وابسته فرهنگی سفارت ایران در کابل تبادل کتاب میان دو کشور و عرضه آن به قیمت پائین را بهترین راه برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در دو کشور خواند.

Image caption کتابهای تخصصی و دانشگاهی در افغانستان چندان زیاد نیست

او تاکید کرد که برگزاری چنین نمایشگاههای کتاب در زمینه کاهش قیمت کتاب در افغانستان بسیار موثر است.

در حال حاضر دانشجویان دانشگاههای افغانستان با کمبود کتابهای تخصصی مواجه هستند و شماری از آنها هنگام گشایش این نمایشگاه ذوق زده شدند.

یک دانشجو در این نمایشگاه به بی بی سی گفت که خیلی خوشحال است که کتابهای مورد نیاز خود را با قیمت کم در این نمایشگاه یافته است.

پیش از این هم کتابهای زیادی از ایران به افغانستان آمده، ولی انتقادهایی هم وارد شده که این کتابها بیشتر برای اهداف سیاسی و مذهبی به این کشور وارد شده است.

مطالب مرتبط