روزنامه های کابل: یکشنبه، ۶ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی رای مثبت مجلس نمایندگان به سه مقام پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری پرداخته اند.

روز شنبه، ۵ قوس/آذر رحمت الله نبیل در مقام ریاست اداره امنیت ملی، نورالله دلاوری در مقام ریاست بانک افغانستان (بانک مرکزی) و منیر دانش برای عضویت کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی از مجلس رای گرفتند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "فضای آرام و روحیه همکاری در مجلس نمایندگان" نوشته جوی که بر اجلاس این مجلس در جریان معرفی و رای دادن به این سه مقام حاکم بود، نشانه ای از بازگشت آرامش و همگرایی در مجلس است.

روزنامه افزوده که هر چند رای موافق اعضای مجلس به این افراد تا حد زیادی به شهرت خوب و پاک نفسی این مقامها ارتباط دارد، ولی رای مثبت مجلس به آنها در وضعیت کنونی بیانگر شناخت نمایندگان از اصول و قواعد قانونی و آگاهی آنها از شرایط و وضعیت کشور است.

روزنامه افغانستان هم در سرمقاله خود نوشته که رای گیری دیروز در مجلس نشان داد که یخها در روابط قوه های مجریه و مقننه در حال آب شدن است و نمایندگان نخواستند که با رد صلاحیت این سه مقام، روابط تیره این قوا را باز هم تیره تر کنند.

نویسنده مطلب اما در ادامه این سوال را مطرح کرده که آیا نمایندگان برای "حسن نیت" و کاهش تنشها در روابط دو قوه به این افراد رای مثبت دادند، یا "ماهها پیش" محافلی تلاش کردند تا نمایندگان را به دادن رای مثبت قانع کنند و چنین نتیجه ای به دست آورند.

سردبیر روزنامه افغانستان افزوده که در گذشته تنها آن عده از وزیران پیشنهادی آقای کرزی رای موافق گرفتند که در داخل مجلس از حمایت نیرومند قومی برخوردار بودند، ولی وزیران پیشنهادی مربوط به اقوام هزاره و ازبک رای کافی نیاوردند.

حفیظ الله زکی با این مقدمه این سوال را مطرح کرده که آیا اعضای مجلس در آینده با هفت وزیری که قرار است آقای کرزی به مجلس معرفی خواهد کرد، هم همینگونه برخورد خواهند کرد. به نظر نویسنده، اگر در برخورد دو قوه اصل مشارکت عادلانه همه اقوام در نظر گرفته نشود، این اصل مخدوش خواهد شد.

هشت صبح در تیتر اول خود رای مثبت مجلس به آقایان نبیل، دلاوری و منیر را "چراغ سبز" مجلس به حکومت دانسته و در مطلب دیگری نوشته که این امر منجر به "از سرگیری روابط رسمی بین حکومت و پارلمان" خواهد شد.

محمد هاشم قیام افزوده که این امر نشان می دهد که سیاستمداران کشور جنجالهای دو ساله خود را کنار نهاده و به فکر "مسئولیتهای ملی" خود افتاده اند. به نظر نویسنده، اگر وضعیت به همین گونه باقی بماند، ممکن است بقیه افرادی که نیاز به رای اعتماد مجلس دارند، هم به زودی معرفی شوند.

نویسنده هشت صبح در ادامه حضور شمار زیادی از نمایندگان در جلسه روز شنبه (۲۲۴ نفر از ۲۴۹ عضو) مجلس را نشانه ای از کمپین گسترده برای رای مثبت آنها به این سه مقام دانسته و افزوده که در آستانه معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی، "بازار مهمانیها" گرم شده است.

روزنامه اراده با طرح این پرسش که آیا دیگر زمان اداره وزارتخانه ها به وسیله "سرپرستها" به پایان رسیده، نوشته که "سرپرست" بودن کمتر از نیمی از اعضای کابینه "نوعی پشت پا زدن به قانون" است و این امر خود به نحوی مانع اجرای برنامه های دولت می شود.

به نظر نویسنده، رای دیروز مجلس به سه مقام پیشنهادی آقای کرزی نشان داد که دیگر "بازی" بین رئیس جمهوری و مجلس تغییر کرده و مجلس و به ویژه هیات رئیسه آن "در تبانی با حکومت گام بر می دارد".

اراده در ادامه سرمقاله خود ابراز امیدواری کرده که آقای کرزی بقیه اعضای کابینه خود را زودتر معرفی کند و مجلس هم براساس منافع ملی صلاحیتهای آنها را بررسی کند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "از عملیات ناتو در خاک پاکستان استقبال می کنیم"، نوشته که این حمله "زنگ خطری جدی برای همه تروریستانی است که در خاک پاکستان و به حمایت نظامیان آن کشور خانه کرده و امنیت جهانی را به خطر انداخته اند".

اخیرا در اثر حمله هوایی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان در مرز میان افغانسان و پاکستان، دست کم ۲۴ سرباز پاکستان کشته شدند. یک سخنگوی ناتو به بی‌بی‌سی گفته که "به احتمال زیاد" نیروی هوایی ناتو عامل حمله مرگبار به یک پست بازرسی نظامی مرزی پاکستان بوده است.

به نظر آرمان ملی، چنین حملاتی باعث خواهد شد که دیگر تروریستها نتوانند بدون ترس و هراس از مرز عبور کنند و در داخل افغانستان دست به حمله بزنند. آرمان ملی افزوده که ناتو ده سال پس از حضور در افغانستان فهمیده که "ریشه تروریسم بین المللی در خاک پاکستان است".

نویسنده آرمان ملی معتقد است که هر حادثه تروریستی که در جهان روی داده، سرنخ آن به پاکستان رسیده و حکومت این کشور آن را توجیه کرده است. به نظر این روزنامه، درهم کوبیدن پنهانگاههای تروریستی در پاکستان باعث خواهد شد که امنیت منطقه و جهان بهتر شود.

مطالب مرتبط