مرحله دوم انتقال مسئولیت‌های امنیتی افغانستان اعلام شد

ارتش افغانستان حق نشر عکس bbc
Image caption افغانستان برای خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ آماده می شود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مناطقی را که قرار است مسئولیت های امنیتی آنها از ناتو به نیروهای افغان واگذار شود اعلام کرده است.

با اجرای مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی، کنترل نیمی از خاک افغانستان در اختیار نیروهای افغان قرار خواهد گرفت.

نام ولسوالی های نادعلی، ناوه و مارجه ولایت هلمند نیز در فهرست اعلام شده توسط آقای کرزی دیده می شود.

این مناطق در سالهای اخیر شاهد درگیری های پر تلفاتی میان نیروهای ناتو و طالبان مسلح بوده است.

ولایات بلخ، سمنگان و تخار در شمال، دایکندی در مرکز و نیمروز در غرب افغانستان هم از جمله مناطقی است که در این مرحله، کنترل امنیتی آنها به نیروهای افغان سپرده می شود.

همچنین حفظ امنیت شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، چغچران، مرکز ولایت غور، شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان و شهر غزنی براساس این برنامه، به نیروهای افغان سپرده می شود.

نخستین مرحله برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی در ماه جولای امسال به اجرا در آمد و براساس آن، هفت منطقه به شمول مراکز ولایات هرات، هلمند، لغمان و بلخ و همچنین ولایات بامیان، پنجشیر و کابل از ناتو به نیروهای افغان سپرده شد.

مناطق نا امن

شورشیان مسلح در شماری از مناطقی که به تازگی شامل برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی شده، حضور فعالی دارند.

از جمله افراد طالبان در بخشهایی از ولایات بلخ و تخار در شمال افغانستان فعالیت دارند.

طی سال گذشته، حدقل سه مقام ارشد افغان در ولایت تخار در حملات شورشیان کشته شدند و تعدادی حملات انتحاری به پلیس و ارتش نیز در این ولایت صورت گرفته است.

حق نشر عکس Reuters

شهر جلال آباد در شرق و شهر غزنی در مرکز افغانستان نیز صحنه نا امنی هایی بوده است.

ماه گذشته یک مادر و دخترش در شهر غزنی، و در فاصله چند صد متری از دفتر والی، توسط افراد وابسته به گروه طالبان سنگسار شدند.

ولسوالی های نادعلی، مارجه و ناوه ولایت هلمند نیز نا امن بوده است و تنها در ولسوالی نادعلی بیش از یکهزار و هشتصد سرباز بریتانیایی مستقر هستند.

انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، بخشی از برنامه های دولت افغانستان برای آمادگی برای خروج نیروهای ناتو از این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

انتظار می رود ناتو به حضور نظامی خود در افغانستان در سال ۲۰۱۴ پایان دهد و نیروهای افغان تا آن زمان باید توانایی کنترل تمامی مناطق این کشور را داشته باشند.

هم اکنون حدود یکصد و چهل هزار سرباز بین المللی در افغانستان حضور دارند که نزدیک به صد هزار آن سربازان آمریکایی هستند.

پس از پایان حضور نظامیان خارجی در افغانستان، جامعه جهانی بیشتر مشغول آموزش نیروهای افغان خواهد شد.

انتظار می رود مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی، از همین هفته عملا آغاز شود.

فهرست مناطق مرحله دوم

مناطقی که حفظ امنیت آنها در مرحله دوم به نیروهای افغان سپرده می شود عبارتند از:

ولایات: نیمروز، دای کندی، سمنگان، تخار، بلخ؛ پروان به جز ولسوالی شینواری و سیاه گرد؛ سرپل به جز ولسوالی صیاد؛ هرات به جز ولسوالی شیندند، اوبی و چشت شریف.

شهرها: شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی، شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار به علاوه ولسوالی های بهسود، کامه، کوزکنر و سرخ رود؛ میدان شهر، مرکز ولایت وردک، به علاوه ولسوالی جلریز و منطقه بهسود؛ چغچران، مرکز ولایت غور؛ شبرغان، مرکز ولایت جوزجان.

ولسوالی ها: ولسوالی های آب کمری و قلعه نو ولایت بادغیس که شامل مرکز ولایت نیز می شود؛ ولسوالی های نادعلی، ناوه و مارجه ولایت هلمند، ولسوالی قرغه ای ولایت لغمان، ولسوالی سروبی ولایت کابل؛ ولسوالی های شهر بزرگ، یفتل سفلی، ارغنج، بهارک، تشکان، کشم و ارگو ولایت بدخشان.

مطالب مرتبط