روزنامه های کابل: دوشنبه، ۷ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به اعلام فهرست نامهای مناطق تحت پوشش مرحله دوم برنامه واگذاری مسئولیت های امنیتی افغانستان توجه کرده اند.

ستاد ویژه انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی در پی چند ماه رایزنی با مقامهای داخلی و خارجی، روز یک شنبه، ۶ قوس/آذر فهرست این مناطق را به حامد کرزی، رئیس جمهوری ارائه کرد و او این فهرست را مورد تایید قرار داد.

روزنامه های دولتی در گزارشهای خبری صفحه های نخست خود نوشته اند که شورای امنیت ملی افغانستان هفده منطقه را برای اجرای برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی مشخص کرده است.

در مرحله اول این برنامه که در ماه جولای/ژوئیه گذشته اجرا شد، مسئولیت امنیتی ولایتهای بامیان و پنجشیر و شهرهای مزار شریف، مهترلام، کابل، لشکرگاه و هرات به نیروهای داخلی واگذار شد. روزنامه انیس نوشته که براساس فرمان کرزی در مرحله دوم این برنامه شش ولایت بلخ، دایکندی، تخار، سمنگان، کابل و نیمروز و هفت شهر جلال آباد، چغچران، شبرغان، فیض آباد، غزنی، میدانشهر و قلعه نو تحت پوشش این برنامه قرار خواهد گرفت.

به گزارش انیس، مسئولیت امنیتی چندین ولسوالی/شهرستان در ولایتهای بدخشان، بادغیس، هلمند، هرات، لغمان، ننگرهار، پروان، سرپل و میدان-وردگ هم به نیروهای داخلی واگذار خواهد شد.

سروش ملت در مطلب اصلی خود نوشته که "نوعی عجله و شتابزدگی" در راهبرد انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی به چشم می خورد. به نوشته این روزنامه، مرحله اول این برنامه مشکلاتی در پی داشت و مرحله دوم آن که در مناطق ناامن تر اجرا می شود، مشکلات بیشتری خواهد داشت.

این روزنامه آموزش و تجهیز نیروهای مسلح کشور را برای پذیرش مسئولیت امنیتی بسیار مهم دانسته و تاکید کرده که همکاران بین المللی افغانستان باید در این زمینه کارهای بیشتری انجام دهند. به نظر سروش ملت، حالا ثابت شده که روند آموزش ارتش و پلیس افغانستان رضایت بخش نیست.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود اعلام خبری مبنی بر این که نیروهای ناتو در افغانستان ماهیانه صد یورو به آن عده از افراد طالبان که به روند مصالحه می پیوندند خواهد پرداخت را با لحن طعنه آمیزی "دست بوسی" طالبان خوانده است.

اخیرا برخی رسانه های خارجی گزارش داده اند که ناتو به هر فرد از افراد مسلح طالبان که به روند مصالحه پیوندد، ماهیانه صد یورو خواهد پرداخت و علاوه بر آن به آنها اجازه داده خواهد شد که سلاحهای خود را هم با خود نگهدارند.

چراغ معتقد است که اگر این برنامه اجرا شود، در واقع طالبان هم سند عفو خود را به دست خواهند آورد و هم فرصت ادامه خشونتها را خواهند داشت "تا دلیلی برای ادامه حضور (نیروهای خارجی) بعد از سال ۲۰۱۴ وجود داشته باشند".

چراغ با تاکید بر این که "صلح با گدایی و رویکردهای دوگانه" تامین نمی شود، نوشته که طالبان نشان داده اند که با این "پیشکشها" گیر نخواهند افتاد و به جنگ ادامه خواهند داد. نویسنده در ادامه تاکید کرده که ناتو باید بجای هزینه پول در این زمینه، برای تجهیز و آموزش نیروهای مسلح افغانستان سرمایه گذاری کند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود موضع افغانستان را در قبال تیرگی روابط آمریکا و پاکستان بررسی کرده و نوشته که دولت افغانستان در این میان دچار "سردرگمی و تناقض جدی" شده است. به نوشته این روزنامه، افغانستان از یک سو ناتو را به حمله به مراکز تروریستی در پاکستان تشویق کرده و از سوی دیگر می گوید که از خاک افغانستان در حمله به خاک همسایگان استفاده نخواهد شد.

اخیرا در پی حمله هوایی نیروهای ناتو به پاسگاههای مرزی پاکستان، ۲۴ سرباز پاکستانی کشته شدند و در پی آن پاکستان اقدام به مسدود کردن مرزهای خود به روی انتقال مواد تدارکاتی ناتو به افغانستان کرد و به دنبال دولت پاکستان اعلام کرد که موضوع حضور خود در اجلاس بن دوم را بررسی خواهد کرد.

اجلاس "بن دوم" با حضور مقامهای حدود ۹۰ کشور جهان در شهر بن آلمان در پنجم دسامبر برگزار خواهد شد و موضوع آن حمایت از افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور در سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

به نظر هشت صبح، پیش از این پاکستان در نشست های منطقه ای و بین المللی در باره افغانستان حضور پررنگ داشته و غربی ها هم نسخه پاکستان را برای دردهای افغانستان شفابخش می دانستند، اما حالا پاکستان قصد دارد که با غیبت در نشست بن، سایه خود را بر این اجلاس به عنوان "یک کمبود بزرگ" بیندازد.

سرمقاله نویس هشت صبح در ادامه نوشته که دولت افغانستان در این میان هیچ حرفی برای گفتن ندارد و هنوز مشخص نیست که از حمله به شورشیان در پاکستان حمایت خواهد کرد یا "بر اساس وعده قبلی خود در صورت حمله پاکستان، در کنار آن کشور خواهد ماند".

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که دولت افغانستان می تواند بر اساس روابط دوستانه ای که با دولت پاکستان دارد، به دولتمردان این کشور بگوید که اجلاس بن دوم برای پاکستان بسیار اهمیت دارد و آنها را قانع کند که در این اجلاس شرکت کنند.

به نظر این روزنامه، حضور کشورهای منطقه و به ویژه پاکستان در نشست بن دوم برای افغانستان و جامعه بین المللی بسیار مهم است. به نظر مدیر مسئول روزنامه افغانستان، نقش پاکستان هم در مبارزه با تروریسم و هم در تامین ثبات در افغانستان مطرح است.

محمد رضا هویدا معتقد است که افزایش اختلافهای پاکستان با آمریکا و نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، مستقر در افغانستان در آستانه برگزاری اجلاس بین المللی بن دوم می تواند برای افغانستان چالش برانگیز باشد.

مطالب مرتبط