نگرانی از افزایش تولید مواد مخدر افغانستان در نشست سه جانبه کابل

مواد مخدر در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption افغانستان به تنهایی بیش از نود درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند

مقامهای ارشد افغانستان، ایران و پاکستان در نشستی در کابل راههای مشترک مبارزه با مواد مخدر را جستجو می کنند.

این نشست روز دوشنبه، ۷ قوس/آذر با شرکت ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، مصطفی محمد نجار وزیر داخله/کشور ایران، خدابخش راجر وزیر مبارزه با مواد مخدر پاکستان و یوری فدوتوف رئیس دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل برگزار شد.

تقویت همکاری های منطقه ای در مبارزه با مواد مخدر، هدف اصلی این مقامها در این نشست است. آنها گفته اند که افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان منطقه را تهدید می کند و مبارزه با آن باید جدی تر شود.

نام افغانستان در صدر فهرست کشورهای تولید کننده مواد مخدر جهان قرار دارد و این کشور به تنهایی بیش از نود درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران در این نشست گفت: "مواد مخدر الان تهدیدی است علیه منطقه و کشورهای جهان، لذا مبارزه با آن هم به عزم منطقه ای و جهانی نیاز دارد. ابتکار سه جانبه یک ظرف بسیار مناسب است برای مبارزه منطقه ای با آن."

او بر مسئولیت مشترک منطقه ای برای مهار قاچاق مواد مخدر تولید شده در افغانستان تاکید کرد و گفت که افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان و قاچاق مواد شیمیایی که در تهیه مواد مخدر به کار می رود، نگران کننده است.

ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان بالا رفتن تقاضای جهانی در مورد مواد مخدر را در افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان موثر دانست. او افزود که این امر بر کارکردهای دولت افغانستان هم اثر گذاشته است.

آقای مقبل در این کنفرانس هشدار داد که: "تقاضای بین المللی برای تولید مواد مخدر رو به افزایش است و این یک خطر جدی است."

او ابراز امیدواری کرد که اقداماتی برای کاهش تقاضا برای مواد مخدر در منطقه و جهان انجام شود. به گفته او، در منطقه حدود ۹ میلیون نفر به مواد مخدر معتاد هستند.

بخش اعظم مواد مخدر تولید شده در افغانستان وارد بازارهای منطقه ای و جهانی مواد مخدر می شود.

این پنجمین نشست مقامهای این کشورها و سازمان ملل است که در باره هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در منطقه برگزار می شود.

نخستین کنفرانس سه جانبه در این زمینه به همکاری سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ برگزار شد.

مطالب مرتبط