پیامدهای عدم شرکت پاکستان در کنفرانس بن دوم

حق نشر عکس Reuters

دوشنبه پیش رو، چهاردهم قوس برابر با پنجم دسامبر، شهر بن آلمان میزبان کنفرانس مهم دیگری در مورد افغانستان خواهد بود. در این کنفرانس افغانستان، کشورهای عضو ناتو و همسایه های افغانستان گردهم می آیند تا آینده افغانستان و چگونگی ادامه همکاری جامعه بین المللی با این کشور را مورد بحث قرار دهند.

این نشست که به کنفرانس بن دوم موسوم است درست ده سال پس از کنفرانس سرنوشت ساز بن اول برگزار می شود که پس از سقوط طالبان در آن طرح تشکیل دولت جدید در افغانستان، تعهدات جامعه بین المللی در قبال افغانستان و حضور نیروهای بین المللی در این کشور ریخته شد.

اجندای اصلی کنفرانس بن دوم بر انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان، گفتگو با شورشیان، رابطه افغانستان با همسایه ها و نقش نیروهای بین المللی و کمک های جهانی پس از سال ۲۰۱۴ متمرکز خواهد بود.

اما در این میان یکی از مهمترین بازیگران قضیه افغانستان یعنی پاکستان اعلام کرده که در اعتراض به کشته شدن ۲۴ سربازش در یک حمله هوایی نیروهای ناتو، در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد. دولت افغانستان همچنان امیدوار است که پاکستان در این کنفرانس حیاتی شرکت کند.

به نظر شما شرکت نکردن پاکستان در این کنفرانس چه پیامدهای در پی دارد؟

آیا بحث کردن در مورد مذاکره با شورشیان و همکاری با همسایه های افغانستان بدون حضور پاکستان نتیجه بخش خواهد بود؟

آیا برای متقاعد ساختن پاکستان برای شرکت در این کنفرانس تلاش بیشتری باید صورت گیرد؟

به نظر شما پاکستان تا چه حد حق دارد، در مورد آنچه منافع مشروع خود در افغانستان می خواند، نگرانی داشته باشد؟

در برنامه صدای شمای این هفته پیامد های عدم شرکت پاکستان در کنفرانس بن دوم را با عمر صمد، سخنگوی پیشین وزارت خارجه افغانستان، سفیر پیشین این کشور در فرانسه و کانادا و تحلیلگر مسایل سیاسی به بحث می نشینیم.

سئوال و نظرخود را می‌توانید روز پنجشنبه هنگام پخش برنامه (۲:۱۵ بعد از ظهر به وقت گرینویچ و ۶:۴۵ بعد از ظهر به وقت کابل) با تماس به شماره ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ در برنامه صدای شما با ما شریک کنید.

و یا به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ برای ما پیامک یا اس ام اس بفرستید.

همچنین می‌توانید سئوال و دیدگاه خود رابه این آدرس به ما ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk

اگر مایل هستید که ما به شما زنگ بزنیم، می توانید شماره تلفن خود را توسط پیامک برای ما ارسال کنید.