مرحله دوم انتقال مسئولیت‌های امنیتی افغانستان آغاز شد

حمله به تانکر ناتو در نزدیکی پروان حق نشر عکس Reuters
Image caption اخیرا یک تانکر تدارکاتی ناتو در نزدیکی پروان مورد حمله قرار گرفت

مسئولیت های امنیتی ولایت پروان در شمال کابل، از نیروهای ناتو به افغانها واگذار شده است.

پروان نخستین ولایتی است که شامل مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی می شود.

این برنامه به استثنای ولسوالی شینواری و سیاه گرد، در سایر مناطق پروان اجرا شده است.

مقامات افغان می گویند، برنامه انتقال مسئولیت ها در مناطقی برای مرحله دوم شناسایی شده، به ترتیب ظرف روزهای آینده اجرا خواهد شد.

با تکمیل این مرحله، کنترل حدود پنجاه درصد خاک افغانستان به دست نیروهای داخلی این کشور خواهد افتاد.

دولت افغانستان با اجرای این برنامه، خود را برای سال ۲۰۱۴ میلادی آماده می کند، زمانی که ناتو به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان داده و تمامی مسئولیت ها را به نیروهای افغان واگذار می کند.

ناتو پس از سال ۲۰۱۴، بیشتر نقش کمکی داشته و مسئولیت اصلی این نیروها، ارایه آموزش به نیروهای افغان و تجهیز این نیروها خواهد بود.

افغانستان در حال حاضر ۱۹۵ هزار سرباز ارتش و ۱۴۷هزار پلیس دارد.

وزارت دفاع افغانستان می گوید، تمامی نیروهای ارتش با سلاح معیاری ناتو تجهیز شده اند و ادامه این حمایت، نیروهای افغان را قادر خواهد کرد تا پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، کنترل این کشور را به تنهایی برعهده بگیرند.

در مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی، قرار است در کنار مناطق نسبتا آرام، کنترل برخی مناطقی که از نظر امنیتی با تهدیدهای جدی روبرو بوده اند نیز به نیروهای افغان سپرده شود.

از جمله سه ولسوالی در ولایت نا امن هلمند – مارجه، نادعلی و ناوه – و همچنین مناطقی در ولایت تخار، شهر غزنی و شهر جلال آباد نیز شامل مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی است.

در حال حاضر، حدود یکصد و چهل هزار سرباز بین المللی در افغانستان حضور دارند که نزدیک به صد هزار آن، سربازان آمریکایی هستند.

مطالب مرتبط